Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. október 3. 17:38 Közélet, Világ

Elsősorban magyarnak tartja magát az “elektronok paparazzójaként” jellemzett friss Nobel-díjas Krausz Ferenc

Egy 2012-es riportban az “elektronok paparazzójaként” jellemezték Krausz Ferencet, aki két kutatótársával kapta meg kedden a fizikai Nobel-díjat. A magyar-osztrák kettős állampolgárságú, Németországban élő Krausz a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója, a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität Kísérleti Fizika Tanszékének vezetője, emellett a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja.

  • Krausz az attoszekundumos, tehát a másodperc milliárdszor milliárdod része alatti történéseket vizsgáló fizika területén ért el kiemelkedő eredményeket. 

Háttér: Krausz 1962-ben született, szülei kétkezi munkások voltak, akik szerinte minden feltételt megadtak neki. Általános iskola felső tagozatában, Móron nagy hatással volt rá a fizikatanára.

  • A rövid fényimpulzusok már egészen korán elkezdték érdekelni, ezekről írta a villamosmérnöki szakdolgozatát a Budapesti Műszaki Egyetemen. Emellett az ELTE-n az elméleti fizika szakot is elvégezte. A műszaki egyetemről Simonyi Károlyt, az ELTE-ről Marx Györgyöt emelte ki a professzorok közül, akik a legnagyobb hatással voltak rá – mondta korábban a BME.hu-nak.
  • Doktori fokozatát a Bécsi Műszaki Egyetemen szerezte 1991-ben, ahol később docensként, majd professzorként is dolgozott, 2003-ban lett a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója.

Miért fontos ez? Amellett, hogy Karikó Katalin hétfői Nobel-díja után két nap alatt a második magyar állampolgár kapja meg a díjat, Krausz tudományos eredményei jelentős hatással bírnak több kutatási területen.

  • Az egyik fontos alkalmazási terület a megelőző orvostudomány, ugyanis komoly betegségek felismerése válhat lehetővé azzal, hogy rövid infravörös impulzusokkal világítanak át vérmintákat.
  • Egy másik terület pedig az elektronikus jelfeldolgozás, amelynek gyorsasága tíz, de akár százezerszeresére lenne növelhető az eredményeiken alapuló módszerekkel – mondta 2022-ben Krausz az iGlobe News-nak adott interjúban.

Előzmények: Krausz 2022-ben kapta meg a fizikai Wolf-díjat, amelynek díjazottjai közül sokan kaptak később Nobel-díjat is. A potenciális Nobel-díjasokat minden éven gyűjtő Thomson Reuters már 2015-ben az esélyesek közé sorolta.

Bár Németországban él, Magyarországhoz több szálon is kapcsolódik. Fontos szerepe volt abban, hogy Szegedre került a világ egy legmodernebb lézerközpontja, az ELI-ALPS, ahol az ő kutatási módszereit is alkalmazzák.

  • Kettős állampolgárásáról a Magyar Nemzetnek azt mondta, “elsősorban magyar, aki nagyon sokat köszönhet Ausztriának is”, a “szíve akkor is magyar maradt, amikor megkapta az osztrák állampolgárságot is”.
  • Krausz vezetésével – és a magyar állam 20 milliárd forintos támogatásával – a budapesti Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központban a vér molekuláris szintű elváltozásait kutatják, amelyek többek között a rák korai diagnosztizálásában lehetnek nagyon fontosak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ Krausz Ferenc Nobel-díj Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. július 26. 13:04 Adat, Közélet

Fontosak vagyunk Ukrajnának, de messze nem a legfontosabbak

KInek fájna a magyar-ukrán kereskedelmi kapcsolatok lefagyása? Mindenkinek.

Bucsky Péter
2024. július 25. 08:56 Közélet

Gyomros a magyar gazdaságnak: fél hónapra teljesen leállhat Budapesten a konténerszállítás

Olyan rosszul ütemezték a pályafelújítást, hogy a nemzetközi áruforgalom tizedét lebonyolító terminálok egyikére sem lehet majd eljutni.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.