Dél-Európában a következő napokban Cerberus, majd a Charon hőhullámok hoznak 40 Celsius-fok feletti kánikulát, miközben bolygó egészén sosem volt olyan meleg az időjárás, mint a múlt hétfő óta eltelt tíz napban. A rendkívüli hőség Magyarországot kevésbé érinti, a következő napokban az ország középső részén számíthatunk a szokásosnál néhány fokkal melegebb időre.
Miért fontos ez? A rendkívüli meleg nem csak az emberek tűrőképességét teszi próbára, hanem jellemzően szárazsággal, tűzvészekkel és gazdasági következményekkel is jár, a napokban például a rizs és a pamut világpiaci kínálatának szűkülését jelezték előre a termelők. Eközben egyre valószínűbbé válik a másfél Celsius-fokos felmelegedési küszöb közeljövőbeli elérése.
Tágabb kontextus: már több aggasztó rekord megdőlt az idén az utóbbi másfél hét melegén kívül.
Az Észak-Atlanti térségben 1,1 Celsius-fokkal melegebb volt az óceán vízfelszínének hőmérséklete az 1982 óta tartó mérések átlagánál június közepén: a 22,8 Celsius-fokos vízhőmérséklet rekordként könyvelhető el.
Mi várható? A második félévben El Niño klimatológiai jelenség felerősödése várható, ami átlagosan további 0,2 Celsius-fokos felmelegedéssel járhat. Valószínű továbbá, hogy nem csak a június, hanem az egész év rekordmeleg lesz, több elemzés szerint is erre van inkább esély, mintsem a szomorú csúcsdöntés elmaradására.
Közélet
Fontos