Az alacsony mentősbérek miatt is alakulhatnak ki olyan ügyek, mint Gálvölgyi Jánosé
Vizsgálat indult a mentőszolgálatnál arról, hogy megfelelő szakmai döntés született-e Gálvölgyi János ügyében, akihez hozzátartozói szerdán délelőtt hívtak mentőt, de mivel az nem érkezett meg időben, maguk vitték a 74 éves színészt kórházba, ahol lélegeztetőgépre került.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón elmondta, felvilágosítást kért a mentőszolgálattól, de az ügyeleti rendszert vagy a mentőszolgálati ellátást nem kell felülvizsgálni.
Előzmény: Tavaly a mentőautóban meghalt egy nő, akihez 52 perc alatt ért ki a mentő, pedig súlyosan vérzett. A családja beperelte az Országos Mentőszolgálatot.
A szervezet szóvivője szerint Gálvölgyi esetében azt vizsgálják, hogy a híváskor mi hangzott el, milyen tünetekről számoltak be, és hogy helyesen döntött-e a mentésirányítás, amikor úgy ítélte meg, hogy a színész a híváskor nem volt közvetlen életveszélyben.
Négy ok miatt nem érhet ki a mentő időben egy ilyen esetben itthon a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) Facebook-posztja szerint. Ezek a következők:
a mentőhívás-mentőküldés nem megfelelő szabályozási háttere,
a mentőszolgálat megfelelő kommunikációjának hiánya,
a lakosság egészségügyi edukációjának elmaradása a kívánt szinttől és
a mentők kapacitáshiánya.
Ezer hívásra Budapesten 150 mentőautó jut, országosan 785 egység áll rendelkezésre, amelyek közül át is tudnak csoportosítani, ha szükséges – mondta Győrfi Pál szóvivő a Rádio 1 Balázsék című rádióműsorában.
A kapacitáshiány ugyanakkor a hosszú távú statisztikák alapján is látványos: országosan egyre több feladat jut lényegében változatlan mennyiségű mentőautóra.
Ugyanakkor az alacsony bérek is közrejátszanak a túlterheltség kialakulásában az MOMSZ szerint.
A fővárosban és vonzáskörzetében akár a mentőgépkocsi-vezetők, akár a mentőápolók vagy mentőtisztek jóval magasabb fizetésekért találnak munkát, mint amelyet a mentőknél el tudnak érni – írják erről.
A hiányzó fővárosi kapacitásokat ugyan lehet vidéki felvezénylésekkel helyettesíteni, de mindez hosszú távon a vidéki kapacitások hiányához vezet.
A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.
Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.