Hírlevél feliratkozás
Avatar
2020. augusztus 14. 17:57 Közélet

Most Magyarország volt a leggyengébb láncszem a régióban

(Plósz Dániel János a Danube Capital senior makrogazdasági elemzője. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

A KSH előzetes, kiigazítatlan adatai szerint 2020. második negyedévben 13,6 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság 2019. második negyedévéhez képest. Saját előrejelzésünkben 14,4 százalékos visszaesést vártunk, amellyel a legpontosabb előrejelzését adtuk az elemzői közösségen belül. A ma megjelent tényleges GDP-adat minimálisan felülmúlta a várakozásunkat, mivel a szolgáltatási szektor a várakozásunkhoz képest kedvezőbb teljesítményt mutathatott az első negyedévben. A KSH a mostani körben csak számadatot közölt, a részleteket majd szeptember 1-én ismerteti.

A nemzetgazdaság teljesítménye az első félévben 6,1 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint. 2020. első negyedévében még 2,2 százalékkal emelkedett a GDP, ehhez képest a mostani adat jelentős lassulást mutat, ami mögött a koronavírus-járvány áll. Fontos szem előtt tartani, hogy az idei első két hónapot még nem érintette a koronavírus-járvány, az csak márciusban éreztette először a hatásait, áprilisban volt a mélypontja, a gazdaság újranyitására fokozatosan, csak május-júniusban került sor.

Az adatok publikálásával párhuzamosan annyit közölt a statisztikai hivatal, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet a legtöbb nemzetgazdasági ág termelésére kedvezőtlenül hatott, de a szolgáltatások és az ipar egyaránt nagy mértékben járult hozzá a második negyedéves visszaeséshez.

A Danube Capital várakozása szerint a mezőgazdaság és építőipar mérsékelten, a szolgáltatási szektor és az ipar nagyobb mértékben járult hozzá a második negyedéves gazdasági visszaeséshez. A szolgáltatási szektor negatív teljesítményében fontos szerepet játszott – többek között – a logisztikai szektor, a turizmus és az ingatlanszektor második negyedéves visszaesése.

A magyar gazdaság volt a leggyengébb a régióban

A régióban a magyar gazdaság várakozásokon felül esett vissza, míg a lengyel, román és a cseh gazdaság visszaesése kisebb volt a várakozásokhoz képest 2020. második negyedévében.

A régióban a második negyedévben leggyengébben a magyar gazdaság teljesített, míg a lengyel gazdaság visszaesése volt a legkisebb. Az eurózóna GDP-je a második negyedévben 15 százalékkal csökkent év/év alapon – a várakozásokkal összhangban.

A német gazdasági teljesítmény – amelyhez a legszorosabban kapcsolódnak a régiós országok – 11,7 százalékkal csökkent az idei első negyedévben, alulmúlva még a korábbi várakozásokat (11,1 százalékos visszaesés) is.

Pozitív kilátások a jövő évre

A gazdasági kilátásokat illetően az elmúlt hónapokban világosabb kép rajzolódott ki a járvány hatásairól, mivel hangulati indikátorok mellett már kézzelfogható, statisztikai adatok is megjelentek a járvány által leginkább sújtott hónapról, azaz áprilisról is. A globális gazdaság nyitása május-június folyamán megtörtént, de nem egyszerre valósult meg az összes szektor és régió esetében.

Az utóbbi hetekben több helyen – így a szomszédos országokban is – ismét egyre több megbetegedést regisztrálnak. Ez növelte a valószínűségét egy újabb járványhullám kialakulásának. Ennek kapcsán két, egyenlő valószínűségű pályát (enyhe és súlyosbodó vírushelyzet) fogalmaztunk meg makrogazdasági előrejelzéseink során, ami a járvány második hullámának jellegétől, mértékétől függ; a fő kérdés, hogy a magyar gazdaság milyen mértékben lesz korlátozva az elkövetkező időszakban.

GDP-előrejelzések az egyes pályák esetében (év/év alapon)

  2020 2021 2022
Enyhe vírushelyzet pálya -3,7% 3,9% 3,7%
Súlyosbodó vírushelyzet pálya -7,4% 1,8% 2,4%

Forrás: Danube Capital

Enyhe vírushelyzet esetén – amikor feltételezésünk szerint a kormányzat képes féken tartani a vírus terjedését – a koronavírus-járvány lefutása kezelhető mértékű lesz, nem várjuk, hogy az idén március-áprilisihoz hasonló teljes gazdasági leállás következik be. A második hullám lefutása – az elmúlt hónapokban elrendeltekhez képest kisebb mértékű korlátozások mellett, megfelelő egészségügyi kapacitással – mérsékelt gazdasági érintettséggel járna. Ebben az esetben idén 3,7 százalékos gazdasági visszaesés következne be, míg jövőre 3,9 százalékos felpattanás jöhet. Idén a visszaesés mértékét a stagnáló fogyasztás mérsékelheti, jövőre viszont a fogyasztás mellett a beruházások érdemben hozzájárulhatnak a növekedéshez.

Második gazdasági pályánk esetében idehaza súlyosbodó helyzettel kalkulálunk (ahogy akár az USA-ban, akár Európa számos országában látható), emiatt járványügyi szigorító intézkedéseket vezethetnek be ismételten, akár kijárási korlátozást is. Ebben az esetben – tavaszhoz hasonlóan – ismét számíthatunk egy-másfél hónapon át szigorúbb korlátozásokra, akár lezárásokra is, ami a gazdaság teljesítményét is jelentősebben rontaná. Ezen a súlyosbodó vírushelyzetet feltételező pályánkon 2020-ban 7,4 százalékos visszaesést szenvedhet el a magyar gazdaság, míg 2021-ben 1,8 százalékos visszapattanás várható. Az idei visszaesés hátterében elsősorban a fogyasztás és a beruházások megtorpanása állhat, jövőre viszont mindkét terület érdemben támogathatja a növekedést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet gdp járvány koronavírus magyar gazdaság magyar gdp Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. január 17. 06:04 Közélet, Vállalat

Nehéz elhinni, de nem jut elég pénz a nagy sportberuházásokra

Egyre kevesebb a milliárdos tao-projekt, ráadásul ezeknél sem tudnak belekezdeni a pénz összegyűjtésébe, mivel rendre kimerül a kormány által biztosított keret.

Hajdu Miklós
2025. január 16. 16:31 Közélet

Keményebb kézzel terelheti a szakképzés felé a diákokat a kormány

Kevesebb államilag finanszírozott egyetemi hely, nehezített gimnáziumi bejutás lehet a technikumok népszerűsítésének útja az utóbbi napok hírei alapján.

Vámosi Ágoston
2025. január 16. 14:28 Közélet, Vállalat

Szép lassan bekeríti Budapest belvárosát Tiborcz a szállodáival

Az újabb vásárlással már öt szálloda köthető a miniszterelnök vejéhez a főváros belső részein, pár év múlva pedig kilencre emelkedhet ez a szám.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 14:01 Adat, Pénz

Budapesten, Somogyban és Zalában éreznék meg igazán a külföldiek lakásvásárlásának megnehezítését

A belső pesti kerületekben már 17 százalék a külföldi ingatlanvásárlók aránya. A kínai vevők száma csökkent, az oroszoké növekedett.

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 09:00 Vállalat, Világ

A Volkswagen tárja ki a kaput kínai riválisai előtt?

Kínai autógyártók érdeklődnek a Volkswagen bezárásra ítélt németországi üzemei iránt, és állítólag van is nyitottság német részről az eladásra.

Stubnya Bence
2025. január 16. 11:37 Élet

Még 2025 elejére sem tudták kiheverni a magyarok az EU-rekorder inflációs sokkot

Csak a lakosság harmada számít arra, hogy javulni fog a helyzete, ami nem is meglepő, hiszen itthon okozott leginkább megélhetési gondokat az áremelkedés.