Sok szó esett már a férfiak túlsúlyáról a magyar kormányban és az országgyűlésben – mi is foglalkoztunk már vele –, lassan pedig az önkormányzati választások következnek, úgyhogy megvizsgáltam, mi a helyzet ebben a kérdésben helyi szinten. A polgármesterek és a jegyzők körében néztem*A 2018 második félévére vonatkozó OSAP adatokat használtam fel. meg a férfi-női arányt országos, megyei és járási bontásokban. Érdekes dolgok derültek ki.
A nőhiány ugyanis a polgármesterek körében is jellemző, a magyar településeknek csak az egyötödét vezetik nők. Egészen pontosan 2524 települést vezet férfi, 646-ot pedig nő.*Néhány településen betöltetlen a polgármesteri pozíció.
Az alábbi térképen mindez jól is látszik: a kékeszöld pontokkal jelöltem azokat a településeket, amelyeket férfiak vezetnek, a piros jelölők pedig a női polgármestert választó községekre és városokra utalnak – érdemes próbaképp néhányat véletlenszerűen kattintgatni a térképen, és megfigyelni hogy hány férfi, illetve nő által vezetett településre sikerül rámutatni.
Bármerre is járunk (vagy kattintunk) az országban, nagyjából mindenütt ugyanez a 80-20 százalékos arány köszön vissza a férfiak javára, már ami a környékbeli polgármestereket illeti. Ha megyei bontásban nézzük az adatokat, Nógrád és Baranya megye emelkedik ki, ezeken a területeken ugyanis a nők aránya meghaladja valamivel 25 százalékot. Bács-Kiskun és Csongrád viszont a 15 százalékos vagy az alatti női arányokkal tűnik ki, Budapest pedig annyira nem bástyája a progressziónak, hogy a 23 kerületből mindössze kettőt*Hassay Zsófia a VI. és Németh Angéla a XV. kerületet. vezet nő.
Ha lemegyünk a járási szintre, már nagyobb változatosságot tapasztalhatunk. Több alföldi és Budapest-környéki járásban ugyanis egyáltalán nem fordul elő olyan település, amelyet nő irányítana, igaz, ezekbe nagyon kevés település esik. Ugyanakkor van néhány olyan járás is, ahol az ötven százalékot is eléri a női polgármesterek aránya, szintén az Alföldön és a Közép-Dunántúlon is. Az alábbi térképre kattintva megnyílik az interaktív változat, amin végig lehet nézni járásonként a férfi-női arányokat.
A területi különbségeknél jóval érdekesebb jelenségre figyelhetünk fel, ha megnézzük, hogy jellemzően mekkora településeket irányítanak a nők és a férfiak. Az átlagos lakosságszám a nők által vezetett településeken 1652 fő, míg a férfi polgármestert választó helységek körében ez az érték 3516 fő, összességében pedig a közel tízmillió magyarországi lakos 11 százaléka él női irányítású városban vagy faluban.
Jellemzően tehát a kisebb településeken foglalják el a nők a polgármesteri pozíciót.
Az önkormányzatok működésében van azonban egy másik fontos tisztség is, méghozzá a képviselőtestület által kinevezett jegyző, aki a polgármesteri hivatal szakmai munkáját szervezi. Érdekes módon a jegyzői munkakör kifejezetten nőiesnek mondható, legalábbis az adatok tükrében. E tisztségek betöltői ugyanis 60 százalékban nők – területi szempontból ez az arány sem igazán változatos, egyedül Zala megye emelkedik ki, ahol a jegyzők több, mint háromnegyede nő.
Közélet
Fontos