Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. szeptember 17. 11:24 Közélet

Úgy tűnik, eldőlt, hogy a klímaváltozással csak alulról szerveződve harcolhatunk

A múlt héten tartottak a klímaváltozásról egy négynapos konferenciát San Franciscóban. A Global Climate Action Summit egyik legfelkapottabb eseménye Harrison Ford amerikai színész beszéde volt, aki Donald Trumpra célozva arról beszélt, hogy ne kapjon hatalmat olyan ember, aki nem hisz a tudásban.

Trump nem igazán hisz a klímaváltozásban, és tavaly be is jelentette, hogy az USA-t visszalépteti a párizsi klímaegyezménytől*Ez jogilag leghamarabb 2020-ban valósulhat meg.. A szerződést aláíró 195 ország arra vállalt kötelezettséget, hogy a légkör felmelegedését 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest. Az egyezmény amúgy nem tűnik túl sikeresnek, ahogy a korábbi, nemzetek közötti klímaegyezményeknek sem sikerült megfordítani vagy akár csak megállítani a folyamatot.

Trump döntése azonban mégsem jelenti azt feltétlenül, hogy az USA nem fog megfelelni a vállalásának, amely szerint 2025-ig 26 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátását. Jerry Brown kaliforniai kormányzó és Michael Bloomberg volt New York-i polgármester megalakította az America’s Pledge nevű csoportot, amelyhez több mint háromezer város, állam, vállalkozás és egyéb csoport csatlakozott önkéntesen, és céljuk, hogy alulról szerveződve érjék el az USA korábbi vállalásait.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFontos, hogy figyelj a környezetedre, még ha nem is látod az eredményétMinden döntésünk hatással van másokra, ezért helyesen dönteni nehéz. Minél több ember helyzetébe próbálunk belehelyezkedni, annál többször szembesülünk azzal, hogy valakinek rosszat is teszünk. Nem tudunk ételt és ruhát venni vagy közlekedni ilyen érzések nélkül. Christopher Gilbert morálfilozófus új könyvében támpontokat ad, hogyan viselkedhetünk etikusan a fennálló társadalmi és gazdasági rendszerben.

A múlt heti San Francisco-i konferencián is több önként bejelentett vállalás elhangzott a klímaváltozást leginkább katalizáló szénhidrogének visszaszorítárára. Ezekben az volt a közös, hogy nem a világrendszert formálisan meghatározó nemzetközi szervezetek tagjaitól, a szuverén nemzetállamoktól származtak az önkéntes vállalások, hanem jellemzően kisebb, lokális entitásoktól: városoktól, régióktól és vállalkozásoktól.

Persze mivel itt nem kötelezően betartandó célokról, hanem önkéntes vállalásokról van szó, ezért a szereplők könnyebben köteleződnek el. Igaz, emiatt nehezebb ezeket a vállalásokat megkülönböztetni a cégek vagy városok-régiók PR-tevékenységétől.

Az egyik legnagyobb indiai cégcsoport, a Mahindra Group bejelentette, hogy karbonsemleges*Azaz tevékenységei során a lehető legkisebbre csökkenti szénszennyezését, majd a maradék kibocsátásokat semlegesíti. lesz. Több cég pedig, mint az Adobe vagy a Dell, azt vállalta, jelentősen csökkenti a károsanyag-kibocsátását. Ehhez kapcsolódik, hogy Kalifornia korábban azt vállalta, hogy 2045-ig teljes mértékben zöld energiából állítja elő az áramszükségletét. Ennek amiatt van komoly jelentősége, mert ha önálló ország lenne, Kalifornia lenne az ötödik legnagyobb gazdaság világban, pár hónapja nagyobb mint az Egyesült Királyság.

A Quartz erről szóló cikke szerint egyre több hasonló bejelentés történt a közelmúltban. Miután a nemzetközi klímaegyezményeknek nem sikerült áttörést elérniük, úgy tűnik, egyre inkább alulról építkezve, lokálisan próbálkozunk megállítani a klímaváltozást. A San Francisco-i klímakonferencia már tudatosan is azzal foglalkozott, hogy mit lehet tenni az erőtlen, motiválatlan államok helyett. Többek között a Yale Egyetem és a holland kormány szakemberei egy kutatást is elvégeztek, amely szerint jóval sikeresebb tudna lenni a károsanyagok visszaszorításában egy alulról építkező folyamat, mint a felülről érkező törvényi előírások.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Karsai Gábor
2023. december 5. 16:24 Közélet, Pénz

Korai még az infláció feletti győzelmet ünnepelni

Nem érdemes előre inni a medve bőrére, ugyanis nem mindegy, mitől csökken az infláció - egy korai lazítás csak elhúzódó problémákat generál.

Pálos Máté
2023. december 5. 12:42 Közélet

Sosem teljesítettek ilyen rosszul a magyar diákok matekból a PISA-teszten

A friss adatok szerint a magyar oktatási rendszer a nemzetközi átlagnál lényegesen kevésbé képes kiegyenlíteni a társadalmi különbségeket.

Pálos Máté
2023. december 5. 11:43 Közélet

A TikTokot nem tudja betiltani a kormány, úgyhogy a telefonokat tiltaná ki az osztálytermekből

Legutóbb Nagy-Britanniában léptek az egységes tiltás irányában, de Németországban például az iskolák saját hatásköre a kérdés. Most talán fordulat készül a magyar szabályozásban.

Fontos

Debreczeni Anna
2023. december 5. 08:48 Élet, Támogatói tartalom

Csaknem egyhavi nettó átlagkeresetet költünk magánegészségügyi ellátásra évente, pedig volna olcsóbb megoldás

Magyarországon csak a lakosság 12 százaléka rendelkezik magán egészségbiztosítással.

Váczi István
2023. december 5. 04:34 Adat, Vállalat

Szapulták az autógumi-üzemeket, de az akkugyárak sokkal rosszabbak lehetnek

Olyan ágazatra fekszik rá az ország hatalmas erővel, amelynek nagyon alacsony a hozzáadott értéke. Ennél a korábbi mumus abroncsgyárak is többet tesznek hozzá a magyar gazdasághoz.

Avatar
2023. december 4. 16:22 Közélet

Az MVM innovációja miatt ugrott meg az átalányt fizető gázfogyasztók számlája

Számos átalány fizetést/egyenletes részszámlázást választó háztartás nem érti, miért kaptak kiugró összegű számlákat a 2023-24 első hónapjaiban, miközben várható fogyasztásuk, a számláikban szereplő átalány mennyisége nem nő, esetleg még csökken is.