Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. október 26. 10:20 Közélet

Látszik, hogy nincs már elég munkára fogható ember, de így is van feljebb

Kis híján 50 ezer fővel többen dolgoztak Magyarországon 2017 harmadik negyedévében, mint a másodikban. Ráadásul ez a látványos bővülés mind a hazai nyílt munkaerőpiacon valósult meg, vagyis nem közmunkásokról és külföldre ingázó munkavállalókról van szó. Eközben a munkanélküliek száma eddig nem látott szintre fogyatkozott.

Július és szeptember között 4 millió 149 ezren dolgoztak itthon az elsődleges munkaerőpiacon, ami új csúcsot jelent.

Egy év alatt közel 100 ezer új piaci állás jött létre. Tavaly ugyanekkor 130 ezer fős volt az éves növekedés, tehát elkezdett lassulni a foglalkoztatottság bővülésének üteme, ami a munkaerőhiánynak tudható be.

Az egész éves növekedésben nagy súlya van a harmadik negyedév adatainak, ugyanis jellemzően ilyenkor veszik fel a legtöbb új munkavállalót a cégek.

 

A munkaerő-felmérés becslései szerint 111 ezren ingáztak Magyarországról külföldre dolgozni 2017 harmadik negyedévében, ami nem jelent lényegi változást az előző negyedévekhez képest. Szakértői becslések szerint a valóságban ez a szám ennek háromszorosa lehet, ugyanis a felmérés készítői sok háztartást nem érnek el éppen amiatt, hogy külföldön dolgoznak.

A közmunkások száma egy negyedév alatt 15 ezer fővel csökkent, 191 ezerre. Mivel eközben a foglalkoztatottság szépen nőtt és a gazdaságilag aktívak száma is mindenkori csúcsra ért, arra következtethetünk, hogy programokból kilépő közfoglalkoztatottaknak sikerült piaci állást találniuk. Utoljára 2015 elején mért ennél alacsonyabb közmunkás-létszámot a KSH.

A munkanélküliek munkaerő-felmérésből becsült száma is tovább csökkent a harmadik negyedévben, most először 190 ezer fő alá ment a létszám. A KSH becslésével szemben a munkaügyi hivataloknál 270 ezer embert tartottak nyilván álláskeresőként július és szeptember között, azonban ez a statisztika is csökkenést mutat az előző negyedévekhez képest. A KSH munkanélküliségi rátája 4,1 százalékra csökkent, míg a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnál nyilvántartott álláskeresők aktívakhoz viszonyított aránya 5,8 százalék.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyszerre vagyunk a teljes foglalkoztatottság és a teljes kilátástalanság országaAz ország keleti végén tízszer annyi állástalan van, mint nyugaton, egész régiók kerültek lehetetlen helyzetbe. Azt is elmondjuk, mi a kiút.

Fotó: MTI/Ujvári Sándor

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet foglalkoztatottság közfoglalkoztatás KSH munkaerőhiány munkaerőpiac munkanélküliség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.