A vendéglátók idén nyáron is jókora kihívások elé néznek, hiába szűntek meg jórészt a korlátozások és fokozódott rendkívüli mértékben az utazási kedv. Az iparág szinte minden szegmensét érintik az ellátási és toborzási nehézségek, miközben elszabadult az infláció. Mindez mégsem jelenti az utak elmaradását, hanem inkább az elvárások változnak:
az utazók egyre inkább a rugalmas lehetőségeket keresik
a Bloomberg cikke szerint.
Ez például abban is megnyilvánul, hogy sokan még az útcéljukban sem biztosak, csak abban, hogy valahova utazni szeretnének – a lap a Skyscanner stasztitkiáját idézi, miszerint az amerikai utazók 75 százaléka nyitott az úticél megváltoztatására. Igaz, egy tavaszi felmérés szerint a nyaralni tervezők körében gyakran felmerül az utazások számának csökkentése is.
Reáladatok még nem állnak rendelkezésre, az viszont már látszik, hogy az autósok ingerküszöbét súrolják a benzinárak az Egyesült Államokban. A május közepén regisztrált üzemanyag-fogyasztás 2013 óta nem tapasztalt szintre süllyedt a Wall Street Journal (WSJ) beszámolója szerint (persze a rendkívüli lezárásokkal sújtott 2020-as év nem szerepel az összehasonlításban), miután 51 százalékkal drágult a benzin tavaly májushoz képest.
A mostani átlagosan 4,6 dolláros gallononkénti ár – ez nagyjából 450 forintos literenkénti árat jelent – ráadásul várhatóan tovább emelkedik, a JPMorgan augusztusra 6,2 dolláros átlagárat prognosztizál. Ugyanakkor a WSJ is kiemeli a páratlan erősségű utazási kedvet, illetve a háztartásoknál az elmúlt években felgyülemlett megtakarításokat és a kedvező foglalkoztatási körülményeket, amelyek kompenzálhatják az emelkedő útiköltségeket – ez azonban még egyáltalán nem lefutott meccs.
Egy, a lapnak nyilatkozó energiapiaci elemző elmondta továbbá, hogy a helyzet a 2008-as válság bekövetkeztekor súlyosabb volt: egyrészt az akkori árak inflációval korrigálva meghaladják a mostaniakat, másrészt a gazdasági körülmények is rosszabbak voltak. Így bár sokan elkezdhették kisebb-nagyobb mértékben racionalizálni a gépkocsi-használatukat, az autózás feladása egyelőre még nem válik tömegjelenséggé.
Élet
Fontos