Ma az Egyesült Államokban még mindig csak 20 százaléka nő a vállalati topvezetőknek. Bár ez már egy növekvő trend része, még messze van az egyenlő képviselettől. Vannak országok, ahol ez az arány jobb, vannak, ahol még ennél is rosszabb. De vajon hogyan alakult a nők aránya a társadalmak tetején, mióta létezik az emberiség?
Arash Nekoei és Fabian Sinn egy óriási adatbázist épített, amely mesterséges intelligencia segítségével nézte végig az internetes enciklopédiákat, például a Wikipediát, és kinyerte belőle az elemezhető adatokat. Így meg tudták vizsgálni, hogyan alakult a nők helyzete az elmúlt 5000 évben.
Hasonlóan a vállalatok vezetőinek arányához, azt nézték meg, hogy a társadalom felső egy százalékában mekkora arányt képviseltek a nők. A módszertan lényege, hogy megbecsülik, mennyire valószínű, hogy valaki bekerült a tradicionális enciklopédiákba (ami a magas presztízst képviseli), és ez alapján sorba teszik az adatbázisban megjelenő embereket.
Meglepő módon az adatok alapján nincs egyértelmű növekvő trend a nők arányában, sőt, elég nagy a fluktuáció.
Tíz százalék körül mozgott végig az arányuk,
néha elérve a 20 százalékot, de néha egészen 5 százalék köré csökkenve, tehát az elmúlt 5000 évben még sosem fordult elő, hogy a társadalmi (50 százalékos) aránynak megfelelően legyenek nők az elit tagjai.
Az eddigi legmagasabb arány – az említett 20 százalék – az ókori egyiptomi birodalom idejére tehető, ami nem meglepő, hiszen akkor és ott a nőknek hasonló jogaik voltak, mint a férfiaknak, elválhattak, lehetett tulajdonuk és kereskedhettek is. Így nem meglepő, hogy a fáraók között is volt több nő. Ezt a 20 százalékot máig nem sikerült elérni globális szinten.
Fontos viszont, hogy egészen a 17. századig a társadalom tetejére eljutó nők szinte kizárólag annak köszönhették ezt, hogy jó családba születtek vagy házasodtak be.
Az nagyon új keletű jelenség, hogy egy nő önerejéből legyen sikeres.
Vagyis a társadalmi mobilitás sokáig egyáltalán nem adatott meg a szegényebb családokba született nőknek.
Az első önerőből felemelkedő nők a 17. században jelentek meg, leginkább az írók és költők között. Mivel a nők elkölthető jövedelme kicsit megemelkedett, ezért igény lett a nőknek szóló regényekre és versekre, így könnyebben fel tudtak emelkedni, akik ebben tehetségesek voltak. Ekkor még nem egyetemen tanulták a nők az írást, csak otthoni körülmények között, de így is több írónőnek sikerült ebből meggazdagodnia.
Az igazi fellendülés azonban csak a 19. században jött, és azóta is töretlenül tart. A nők egyetemre járhattak, tulajdonuk lehetett és szavazhattak. Ezután került középpontba az egyenlő bánásmód, esélyegyenlőség és a munkahelyi egyenlőség.
Ezeknek hatására a trend megállíthatatlannak tűnik, de visszatekintve az elmúlt 5000 évre láthatjuk, hogy még van hova fejlődni, sőt talán elérhetjük a nők társadalmi arányának megfelelő képviseletet is a világ elitjében.
Élet
Fontos