Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. február 9. 10:20 Élet

Hosszabb távon a gyerekeket is el kell majd kezdeni oltani

Miközben a járvánnyal kapcsolatos híreket egyértelműen az oltásra való várakozás és sorban állás uralja, az oltási tervekből látványosan hiányoznak a 18 vagy 16 éven aluli fiatalok és gyerekek.

Ahogy az MIT Technology Review összefoglalója emlékeztet, a Pfizer/BioNTech oltás beadhatóságának alsó korlátja 16 év, a Moderna vakcináját csak 18 éven felülieknek adják, de a többi engedélyezett készítményt sem kaphatják meg gyerekek. A Covid-19 betegség lefolyása látványos összefüggést mutat a korral, minél fiatalabb valaki, annál kevesebb az esélye arra, hogy súlyosan megbetegedjen, és a vakcinákat gyakorlatilag nem is tesztelték gyerekeken. Ez azonban mégis furcsa annak fényében, hogy a legtöbb kötelező oltást épp gyerekkorban kell felvenni, vagyis az általános immunizáció egészen fiatal korban történik.

Az Egyesült Államokban regisztrált megbetegedések 13 százaléka köthető kiskorúakhoz, de ők csak az összes kórházba került beteg 3 százalékát alkotják, a halálozások között pedig 0,21 százalék a 18 évesnél fiatalabbak aránya. Bár több elmélet is született arra, hogy ennek mi az oka, egyelőre nincs egyértelmű szakmai konszenzus az ügyben. A több szervrendszert érintő gyulladás (MIS-C) egy kifejezetten fiatalokra jellemző komoly komplikáció, amivel foglalkoznak is nagy erőkkel, de ez nem változtat azon a megfigyelésen, hogy a gyerekek ellenállóképessége általánosságban sokkal jobb.

A Pfizer/BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Johnson & Johnson is bejelentette már, hogy hamarosan elkezdi az oltását fiatalkorúak számára is tesztelni, elérhetővé tenni. A vizsgálatokat azonban nagyon megnehezíti, hogy a gyerekek a felnőtteknél sérülékenyebb csoportnak számítanak, vagyis náluk extra óvatossággal lehet csak haladni bármilyen vizsgálattal. A MIS-C pedig erre tesz rá egy lapáttal: amíg nincs elég tapasztalat arról, hogy mitől és hogyan alakul ki, addig még nehezebb egy fiatalt a legkisebb kockázatnak is kitenni.

Mivel a felnőtt lakosság oltása a fejlett világban elkezdődött, a gyerekek viszont várhatóan csak jóval később kapcsolhatók be a programba, ennek számos nem kívánatos következménye lehet. Ahogy az idősebb populációban – remélhetőleg – a megbetegedések aránya csökkenni fog, az összesített statisztikában a gyerekek aránya szükségszerűen meg fog nőni. Másrészt elképzelhető az is, hogy a gyerekek a teljes populáción belül olyan vírushordozó “gyűjtőhelyekké” válnak, ahonnan a járvány újra előtörhet, és még a beoltott felnőtteknek is problémát okozhatnak (ha nem is akkorát, mintha nem lennének beoltva).

Sajnos egyelőre elég ellentmondásos eredményeket hozott még annak a vizsgálata is, hogy a gyerekek milyen mértékben terjesztik a fertőzést – ezt rendkívül megnehezíti, hogy náluk nagyon gyakori az enyhe vagy tünetmentes lefolyása a betegségnek.

Márpedig amíg a koronavírus akár csak tünetmentesen kering a populáció tagjai között, addig sosem lehet kizárni az új mutációk megjelenését. Ezért nem kérdéses, hogy a jövőben a gyerekek oltását is el kell majd kezdeni, ha meglesznek hozzá a megfelelő készítmények.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet gyerekek járvány koronavírus MIS-C oltás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.