Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. november 22. 06:53 Élet

Be fog érkezni -70 fokon a magyar oltóhelyre a koronavírus-vakcina, ha veszünk belőle

2019. október 29-én az akkor másfél éves, gerincvelő-izomsorvadásban (SMA) szenvedő Zente megkapta a kezeléséhez szükséges gyógyszert. A 700 millió forintba kerülő, adományokból finanszírozott génterápiás készítményt Amerikából kellett Magyarországra szállítani úgy, hogy közben állandó, -60 és -80 fok közötti hőmérsékletet kellett biztosítani a terméknek.

Nem sokkal Zente után egy Levente nevű kisfiú is megkaphatta a kezelést, szintén az adományoknak köszönhetően, a két ismert történetet azonban most csak azért említjük, hogy nyilvánvaló legyen: nem példa nélküli az, hogy Magyarországra -70 fokon tartva érkezik gyógyszer.

Ez most azért lehet fontos, mert az egyik legígéretesebb koronavírus-vakcina, az amerikai-német Pfizer/BioNTech közös fejlesztése ilyen hideg szállítási körülményeket igényel.

Feller Antal, a gyógyszer nagykereskedő Hungaropharma Zrt. vezérigazgatója azt mondja, a -20 fokos szállítás majdhogynem mindennapos rutinnak számít, a sima hűtőben tárolható gyógyszerek logisztikája pedig értelemszerűen még egyszerűbb. Ha tonnaszámra érkezik Magyarországra mindennap a fagyasztott élelmiszer, akkor a jóval kisebb tömegű, de érzékenyebb gyógyszerszállítás sem lehet gond.

Az angol elnevezés alapján ULT-nek (ultra low temperature) nevezett logisztika alapját speciális tárolóedények adják, amelyekben meghatározott technika szerint szárazjeget, azaz szilárd szén-dioxidot kell tartani és cserélni egészen a felhasználásig. A hőmérsékletet állandóan, valós időben monitorozzák, és a GPS-jelek alapján az edény helyét is követik.

Ahogy a vezérigazgató mondja, a koronavírus-vakcinával kapcsolatban logisztikai szempontból most az a legfontosabb, egyelőre megválaszolatlan kérdés, hogy egyszeri alkalomról (azaz adott esetben két egymás utáni beoltásról) vagy a szezonális influenzához hasonló, bizonyos időközönkénti ismétlésről lesz szó.

Előbbi esetben ugyanis a speciális szállítás lehetőségét csak bizonyos, viszonylag rövid időre kell kiépíteni, azt viszont globális szinten. Ha egy (pár) oltással megoldható lesz a koronavírus elleni védekezés, akkor az egyszeri globális kampány egyszeri nagy költséggel jár majd. Ha viszont évente oltani kell, akkor a kezdeti befektetés hosszabb távra morzsolható el, fennmaradhat egy olyan logisztikai szolgáltatás, amelyet időről-időre igénybe vesznek a gyártók és a megrendelők.

Az engedélyezés kapujában álló koronavírus-oltások közül jelenleg egyedül a Pfizer/BioNTech vakcináját kell -70 fokon szállítani. Ebből az oltásból az Európai Unió 200 millió dózist kötött le. Ahogy korábban bemutattuk, ez jelenleg csak annyit jelent, hogy Magyarország ebből a keretből a népesség arányának megfelelő kontingensre vásárlási lehetőséget kap. A magyar lakosság jelenleg alig több mint 2 százalékát adja az uniós népességnek, azaz körülbelül 4 millió adag ilyen oltás vásárlására lesz lehetőség, ha a készítmény megkapja a forgalmazási engedélyt.

Az unión keresztüli beszerzés előnye a kezdeti hozzáférés mellett többek között a piacinál alacsonyabb ár, amit azért ad minden hasonló gyártó, mert az unió anyagilag és az engedélyezéshez szükséges szabályozás felgyorsításával támogatta a fejlesztést. Ugyanakkor a vásárlás a tagállamok részére csak lehetőség és nem kötelezettség, ezért biztosra ma még nem lehet megmondani, hogy tényleg veszünk-e olyan vakcinát, amelyet ilyen speciális körülmények között kell szállítani.

Az amerikai Moderna oltása hasonló mikrobiológiai alapokra épül, mint a Pfizer/BioNTech párosé, de azt elég -20 fokon szállítani. A további, számunkra eddig elérhetővé vált oltásjelöltek (például az orosz Szputnyik V., az Oxfordi Egyetem/AstraZenca fejlesztése, vagy a Sanofi/GSK fejlesztése) még ilyen komoly hűtést sem igényelnek.

A -70 fokos közeg ugyanakkor sokkal gyorsabb készletfordulást kíván meg, hiszen egy ilyen oltást aligha lehet például egy háziorvosi rendelőben napokig tárolni. Nem biztos, hogy ez a körülmény érdemben drágábbá teszi az oltást, de nyilvánvaló, hogy egy hétköznapi háztartási hűtőben hetekig eltartható készítmény célba juttatása lényegesen egyszerűbb feladat.

A WHO adatai szerint ugyanakkor az oltások majdnem fele használhatatlanná válik a szállítási hibák miatt, a megfelelő hőmérséklet biztosítása különösen a fejlődő országokban problémás. Ekkora luxust a világjárványban nem lenne szabad megengedni, a mostani logisztikai feladat ezért globális méretben egészen különleges lesz. Emberek százmillióit, de inkább milliárdjait kellene viszonylag rövid idő alatt beoltani, és közben minimálisra kellene csökkenteni a szállítási veszteséget.

A Pfizer azt mondja, óriási erőkkel és befektetésekkel készül a szállításra, a tárolóedények már készen állnak majd, mire az oltások elindulhatnak. A dolog fő nehézségét az adja, hogy globális terjesztést kell majd megoldani, mindössze néhány gyárból. Világjárvány nélküli békeidőkben a gyárból regionális raktárakba szállítják az oltásokat, ahonnan további kisebb területi egységekbe kerül a termék, és csak onnan megy a rendelőkbe.

Ezek a központok fel vannak készülve a tárolásra, ám minél többször kell megmozgatni a készítményt, annál nagyobb veszélye lesz a sérülésnek-kiolvadásnak, és annál lassabb lesz a terjesztés. Amikor pedig az oltópontra ér a vakcina, ott minél gyorsabban be kell adni, a tárolóedénnyel pedig rohanni vissza a logisztikai központba.

Bár a Pfizer/BioNTech oltás a friss hírek szerint már év vége előtt forgalomba kerülhet, egyelőre nincs információ arról, hogy Magyarország vásárol-e belőle, és ha igen, akkor hol alakítja ki az oltópontokat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet BioNTech hungaropharma hűtés koronavírus logisztika oltás Pfizer szállítás vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.