Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. július 25. 19:16 Élet

Semmiképpen ne dolgozzon a nyaralás alatt, aki nem az önuralom nagymestere

Ne dolgozz a nyaralás alatt, de komolyan. Ezt a címet adta a Harvard Business Review annak az írásnak, amelyben egy nemrég végzett saját felmérés adatait mutatja be. A munka és a szabadidő szétválasztásának vagy éppen egybefolyásának ma már könyvtárnyi irodalma van, és tudjuk, hogy milyen sokféle csapdát rejt a határok eltűnése, a HBR azonban most egy újabb szempontot hoz be a témába.

A felmérés ugyanis egyértelműen azt mutatja, hogy a szabadidőben való munkavégzés egy nagyon fontos elemet befolyásol: csökkenti a belső motivációt. Belső motiváció alatt a HBR azt érti, hogy a munkavállaló mennyire érzi érdekesnek, élvezhetőnek és értelmesnek a feladatait.

Az emberek döntő többsége beskatulyázza, azaz kategorizálja az időt. A munkavégzés igazi kezdete hétfő reggel van, a hétvége vagy a nyaralás pedig a szabadidő levakarhatatlan címkéjét kapja. Amikor valaki a szabadidejében (vagy legalábbis az azzal a címkével ellátott időszakban) dolgozik, akkor belső ellentmondásba kerül, mert a természetes várakozásai nem egyeznek a megtapasztalt valósággal (elvileg pihennie kéne, de mégis dolgozik).

A HBR szerint ez az a konfliktus, ami csökkenti a munkavégzés érdekességét, élvezhetőségét, és a felmérés azt is megmutatta, hogy ez a jelenség független a munka típusától vagy akár a jövedelmi, családi körülményektől.

Természetesen nem csak a belső, hanem a külső motivációs tényezők is fontosak. A munka után kapott jövedelem, a család megfelelő életszínvonalának biztosítása, vagy a szakmai elismerések megszerzése erősen motiválhat valakit arra, hogy szabadidejében is dolgozzon. Csakhogy a kutatás szerint ezek a külső tényezők sok esetben nem tudják ellensúlyozni a belső motiváció elvesztése miatti negatív hatásokat. A végeredmény tehát a legtöbb esetben ilyenkor is az, hogy a munkavégzés élvezhetősége csökken, és ez végső soron alááshatja a normál munkaidő alatti motiváltságot is.

A probléma egyetlen megoldása a HBR szerint az, ha a munkavállaló a fejében átcímkézi az időt, vagyis átteszi a szabadidős skatulyából a munkaidő skatulyájába – feltéve, hogy erre tényleg képes. A munkaadónak pedig az az érdeke, hogy a munkavállalója ne dolgozzon azokban az időszakokban, amelyek a szabadidő kategóriában vannak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet felmérés motiváció munka munkaadó munkavállaló szabadidő szabadság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Váczi István
2024. április 3. 15:52 Élet

Új korszak előtt a G7

Ahogy múlt héten beszámoltunk róla, új tulajdonoshoz kerül portálunk, ez a folyamat ma lezárult, így új kiadó működteti tovább a G7-et.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.