Hírlevél feliratkozás
Bucsky Péter
2020. március 20. 12:06 Élet

Közel kétszáz lélegeztetőgép érkezik a napokban Kínából, ezzel lakosságarányosan nagyot lépünk előre

Kapkodva készülnek az egész világon a koronavírus-esetek robbanásszerű emelkedésére. A járvány feltartóztatása éppen azért nagyon fontos feladat, mert várhatóan sok súlyos tüdőgyulladásos beteg lesz, akiket intenzív osztályon, lélegeztetőgépek segítségével kell kezelni. Ennek viszont van egy kapacitáskorlátja, részben a humán egészségügyi munkaerő, másrészt az ellátáshoz szükséges fizikai eszközök, azon belül is főleg a lélegeztetőgépek felől.

Ezért viszont nem könnyű feladat manapság lélegeztetőgépet venni, érthető módon az összes európai ország ezeket vadássza. Az olasz Sirio lélegeztetőgépeket forgalmazó magyar cég honlapján például csak annyit lehet olvasni, hogy egyelőre nem szállítanak nekik. 

A Semmelweis Egyetem viszont lépett, március 16-án írt alá egy a szerződést (pdf) a CECZ Közép-európai Kft.-vel összesen 196 lélegeztetőgép beszerzésére. Ennek a tulajdonosa a kínai Shandong Imperial International Investment Limited Company, aminek honlapja nincsen, és az interneten sem tűnik fel a céginformációs oldalakon kívül sehol. A kínai tulajdonú cég 2018-ban még csak 275 millió forint árbevételt ért el, ehhez képest a mostani beszerzés nagy ugrás lesz nekik: az ár 3,2 millió euró, mostani euró árfolyamon 1,2 milliárd forint. Ha marketingben nem is erősek, gyorsan szállítani tudnak: 

március 21-ig 86, március 28-ig további 110 darab gépet fognak átadni.

Magyarország ezzel nemzetközi mércével is sokat lép előre. Sajnos a nemzetközi szervezetek nem vezetnek statisztikát az egy főre jutó lélegeztetőgépről, így csak újságcikkekből lehet információkat találni. Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük azokat az országokat, amikről sikerült információt fellelni.

Magyarországon lakosságarányosan a fejlett országok közül az egyik legmagasabb a lélegeztetőgépek aránya.

 

Fontos azonban kiemelni, hogy nehéz a gépek számát meghatározni: az Egyesült Államokban például 62 ezret használnak, de van még 98 ezer raktáron, amiket szükség esetén be lehet vetni. Ezek a leállított készülékek viszont nem biztos, hogy megfelelő tudásúak minden esetre. 
 
Nem csak Magyarország, mások is sorra vásárolják az új készülékeket. Szlovákiában van helyi gyártó is, északi szomszédunknál 47 darabot vesznek 23 ezer eurós egységáron (mostani árfolyamon 8,9 millió forint).

A Semmeliweis Egyetem által beszerzett új gépek egységára 5,9 millió forint. Ez pedig nem is tekinthető rossznak, ha azt is figyelembe vesszük, milyen viharos gyorsasággal sikerült őket fellelni. Egyébként a sietséget jól mutatja, hogy az átadás-átvétel helyének a ferihegyi repülőteret jelölték meg a felek.

Az azonban nem derül ki a szerződésből, hogy pontosan milyen típusról van szó. Csak annyi látható, hogy 56 nem invazív – tehát kevésbé összetett – eszközt vásárolnak, a többi az invazív, és az árban a tartozékok is benne vannak.

Ezek árát pedig nehéz meghatározni. Más szerződésekben az egyszerűbb gépek 2-3 millió forintos áron szerepeltek az elmúlt években, a nagyobb tudású, összetett gépek 8 millióért. Az említett egyszerűbb Sirio olasz lélegeztetőgépek nettó ára 1,9 millió forint, de közbeszerzésen is 2 millió forintért vásároltak egyszerűbb eszközöket.

Azt sajnos nem tudjuk pontosan, hogy mennyi lélegeztetőgép van Magyarországon. Müller Cecília országos tisztifőorvos nyilatkozata szerint kétezer darab. A gyakorlatban az intenzív és sürgősségi ágyakhoz szinte biztosan tartozik ilyen berendezés, ezekből 1885 volt tavaly a magyar kórházakban. Más osztályokon is vannak azonban ilyen gépek, így a kétezres szám biztosan helytálló, de még lehet ennél több is.

A Semmelweis beszerzésével tehát tizedével nő a hazai lélegeztetőgépek száma.

Ezzel jelentősen nő az a kapacitáskorlát, ami miatt fontos levinni és időben eltolni a megbetegedések számát. Ugyanakkor ha a járvány terjedése a más országokban is látott exponenciális görbén marad, akkor ez is kevés lesz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet járvány koronavírus lélegeztetőgép Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2025. január 22. 10:04 Adat, Élet

Csökkenni kezd a munkások és középvezetők közötti bérszakadék?

Gyorsabban nőtt tavaly a betanított munkások bére, mint a középvezetőké nem reprezentatív felmérések szerint, ami trendváltozásra utalhat.

Stubnya Bence
2025. január 20. 11:05 Adat, Élet

Megfeleződött az optimista magyarok száma négy év alatt

Hazánknál csak Görögországban és Olaszországban volt kisebb az optimisták aránya az EU tagállamainak mezőnyében a Eurofound tavalyi felmérése szerint.

Avatar
2025. január 19. 17:33 Adat, Élet

Túl olcsó a parkolás, így még több dugó lesz Budapesten

A jövő évi emelés után is kicsi lesz a parkolási díj visszatartó hatása. Bécsben és Bukarestben a jelentős áremelés mellett megszűnt az ingyenes parkolás.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. január 24. 15:43 Közélet

Továbbra is azzal büszkélkedik a kormány, hogy jól jár, aki jól keres

Nem mindegy, hogy szja-visszatérítés vagy állampapír-kamatfizetés, igaz, a szlogen is megváltozott a 2022-es újraindításról a mostani repülőrajtra.

Vámosi Ágoston
2025. január 24. 13:34 Világ

Újra sorban állás jöhet a német határokon

Egy hónap múlva kiderül, ki vezeti a következő négy évben a német kormányt. A legesélyesebb jelölt, Friedrich Merz visszaállítaná a határellenőrzést.

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.