Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. november 10. 07:20 Élet

Magyarország sem áll jól a szuperbaktériumok elleni háborúban

Az európai államok közül Olasz- és Görögországban jelenti a legnagyobb problémát az olyan kórokozók terjedése, amelyek ellenállnak az antibiotikumoknak – derül ki egy, a Lancet nevű brit orvosi folyóiratban megjelent tanulmányból. A tudományos cikk szerzői 31 országban vizsgálták meg az antibiotikum-rezisztencia egészségügyi következményeit, és arra jutottak, hogy ezekben az államokban 2015-ben több mint 31 ezren haltak meg ilyen, úgynevezett szuperbaktériumok okozta fertőzésekben.

Talán ennél is megdöbbentőbb adat, hogy egyetlen év alatt csak ebben a földrajzi régióban több mint 874 ezer emberi életév veszett el az antibiotikum-reziszens kórokozók terjedése miatt. Ezt az úgynevezett DALY index-szel mérik, amely a károsodott egészségi állapotban leélt évek és a várható élettartam előtti halál miatt elveszített életévek egyesített mérőszáma.

 


Az egyes országok között azonban elég jelentős eltérések vannak, és nem csak a népességszám miatt. A 100 ezer lakosra vetített megbetegedések, halálesetek és elvesztett életévek száma is komoly szórást mutat. A legmagasabb számokat Olaszország produkálta, ahol 100 ezer emberből 18-an, összesen pedig majdnem 11 ezren haltak meg ilyen betegségekben, vagyis az összes haláleset közel harmada náluk történt.

A kontinensen a szokásos kelet-nyugati, illetve észak-déli megosztottság most is elég látványos, ezúttal azonban inkább az utóbbi dominál. A legnagyobb problémát a déli államokban okozzák a szuperbaktériumok, északra haladva pedig egyre javul a helyzet. Ezt pedig ebben az esetben nem is elsősorban a gazdasági, sokkal inkább az éghajlati eltérések magyarázzák: a melegebb térségekben egyszerűen kedvezőbb a klíma egyes kórokozók terjedéséhez.

Magyarország a 31 vizsgált országból a 100 ezer lakosra vetített halálesetek és az elveszített életévek számában is a tizedik legrosszabb helyen végzett.

A felmérés szerint nálunk 2015-ben több mint 10 ezer ilyen megbetegedést regisztráltak, és a betegek közül 543-an nem is élték túl a fertőzést.

 

Az antibiotikum-rezisztencia a modern egészségügy egyik legnagyobb kihívása. A bakteriális fertőzések ellen ugyanis jellemzően antibiotikum-kezeléssel védekezünk, ám ezekre a szerekre idővel a kórokozók is reagálnak, és ellenállóvá válnak velük szemben. Azaz olyan baktériumtörzsek jönnek létre, amelyekre nem hat a hagyományos kezelés, ezek pedig idővel akár komoly járványokat is okozhatnak. Épp ezért egy ideje már elég széles körben küzdenek a felelőtlen antibiotikumhasználat ellen, amely felgyorsítja ezt a folyamatot.

A tanulmány készítői többféle baktériumot is vizsgáltak, és külön kiemelték azokat a kórokozókat, amelyek a colistinnek, az egyik legerősebb és általában csak végső esetben használt szernek is ellenállnak. Ebből a szempontból pedig még kedvezőtlenebb Magyarország helyzete, nálunk ugyanis 40 százalék feletti volt az ilyen baktériumok által okozott megbetegedések aránya. Ilyen magas arányt hazánkon kívül csak Görögországban, Romániában, Bulgáriában, Horvátországban és Olaszországban mértek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet antibiotikum antibiotikum-rezisztencia baktérium szuperbaktériumok Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 12:58 Adat, Élet

Benne vannak a vevők a palackvisszaváltásban, de sokan készpénzt szeretnének kapni érte

Elég magas a januártól induló rendszer ismertsége és támogatottsága.

Torontáli Zoltán
2023. november 26. 04:34 Élet, Vállalat

Ilyenek voltak az élelmiszerboltok a nyolcvanas években, nem?

Visszamentünk 1986-ba, és megnéztük, hogyan vásároltak akkor az emberek, illetve milyen nehézségekkel küszködtek a boltok.

Fontos

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Elek Péter
2023. november 29. 16:37 Pénz

Túl sok a kockázat, de valahogy senki nem akarja ezeket komolyan venni

A rendszerszintű pénzügyi kockázatoktól a túlzottan magas államadósságszinteken át az egyedi vállalati értékeléseken keresztül túl sok minden összejött.

László Pál
2023. november 29. 15:27 Podcast, Támogatói tartalom

Az energiaválság berúgta a fenntarthatóság ajtaját az ingatlanpiacon, a vártnál több épületet újíthatnak fel a jövőben

Fenntarthatósági szempontból nézve a felújítás felé kell, hogy menjen a világ.