Tavaly közel 800 ezer önkéntes vett részt világszerte egy több napig tartó óceántisztításon. Az amerikai környezetvédő szervezet, az Ocean Conservancy által szervezett programon több mint húsz millió darab szemetet szedtek össze különböző vízpartokról. Így egy átlagos önkéntesnek nem is kellett annyira odatennie magát, már 20-25 szemétdarabbal is egy számottevő akció részese lehetett.
A programról a múlt héten elkészült jelentés alapján az önkéntesek Bermudánál találtak egy hatüléses golfautót, Finnországban pedig egy egész autót, és bohócparókától kezdve vámpírfogakon át a játékkoronáig a műanyagipar széles spektrumban képviselte magát az önkéntesek zsákjaiban.
A toplistát a cigicsikkek vezetik, közel 2,5 milliót szedtek össze belőlük. A tíz leggyakoribb tárgy között rendszerint olyan egyszer használatos műanyagok vannak, mint a palackok, a tányérok vagy a szívószál. Érdekes rejtély, hogy mit csinálunk a műanyag kupakokkal, ugyanis ötven százalékkal több palack végzi az óceánokban, mint kupak (vagy csak könnyebb őket megtalálni).
A sokszor néhány percig használt műanyagok lebomlása akár évszázadokat vehet igénybe. Egy amerikai tanulmány szerint az USA-ban minden órában 2,5 millió műanyag palackot használnak fel, évente nyolc millió tonna műanyag köt ki az óceánokban, és az eddig összesen megtermelt műanyag mindössze kilenc százalékát hasznosították újra.
Az elmúlt hónapokban több hír is megjelent különböző halakról, amelyeknek a gyomrában akár több tucat szemetet találtak, a World Economic Forum szerint pedig 2050-re több szemét lehet az óceánokban, mint hal. Az elmúlt hónapokban azonban egyre több országban merült fel az egyszer használatos műanyagok korlátozása.
Többek között az Egyesült Királyságban és Indiában is foglalkoztak a témával, és az Európai Bizottság is teljes tilalmat javasolt. A jelenség nagyságát jól szemlélteti, hogy a kényelmi szemponton túl általános esetben semmilyen funkcióval nem bíró szívószálból 500 milliót használnak el naponta a 325 millió lakosú USA-ban.
A műanyaggal ellepett tengerek azért is jelentenek óriási problémát, mert a kidobott háztartási szemét a tengervízbe jut, ott beépül a táplálékláncba, és végül tengerből kifogott élelemként visszakerül az ebédlőasztalra, onnan pedig az emberi szervezetbe. A környezetszennyezés csökkentésére reményt adhat egy áprilisban bejelentett felfedezés, amely során kutatók véletlenül feltaláltak egy mutáns enzmiet, amely képes lebontani a műanyagot.
Élet
Fontos