Kelendőek a budapesti új lakások, pedig bőven 100 millió forint fölé mentek az árak
Hetvenhárom százalékkal nőtt a telefonos érdeklődés az új lakások iránt januárban a tavalyi év első hónapjához viszonyítva – közölte az ingatlan.com. Az óriási érdeklődés kizárólag az új lakásokat érinti, a használt lakásoknál és házaknál csak 3 százalékkal volt több telefonos érdeklődés, mint tavaly.
Miért fontos ez? Az állampapírpiacról kiszálló befektetők új lakás vételében is gondolkodnak, és ezzel keresleti piacot alakítottak ki, de az érdeklődési hullám június végére lecsenghet – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető szakértője.
Számokban: az árak még jobban elszálltak, egy 70 négyzetméteres budapesti új lakás ára ma már bőven meghaladja a 100 millió forintot.
Buda középső részén egy átlagos méretű új lakás ára megközelítheti a 200 millió forintot is, a XII. kerületben 2,83 millió forint az átlagos négyzetméterár, és ettől a II. és az I. kerület sem marad el sokkal. A budapesti átlag 1,52 millió forint az új lakásoknál.
Tágabb kontextus: a budapesti újlakás-piacot két kerület uralja: az ingatlanok több mint fele Újbudán és Angyalföldön épült fel. Több lakást vettek használatba ebben a két kerületben az elmúlt időszakban, mint a teljes budapesti agglomerációban.
Az új lakások kínálata azonban a kereslethez képest továbbra is szűk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Tavaly 28,7 százalékkal kevesebb lakás épült Magyarországon, mint egy évvel korábban, Budapesten 27,6 százalékos volt a csökkenés.
A visszaesés mértéke Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legnagyobb, ott tavaly 62,3 százalékkal kevesebb új lakás épült, mint 2023-ban.
Télen és nyáron is gyengélkedett a lakásépítés országos szinten: 2024 harmadik negyedéve volt a leggyengébb időszak 2017 óta, 2682 használatba vett lakással. Az első negyedév 2779 lakásos adata ezt alig haladja meg.
Február közepén országszerte több mint hétezer új építésű ingatlant hirdettek eladásra, ebből Budapesten több mint háromezret, a megyeszékhelyeken pedig több mint ezret. A fővárosban tavalyhoz képest 3 százalékkal, 2023-hoz képest pedig 15 százalékkal bővült a kínálat. Érdekesség, hogy a 60 nm alatti lakások aránya országosan csak 29,9 százalék, Budapesten viszont 51,2 százalék.
Az újonnan használatba vett lakások fele családi házban, 44 százaléka többlakásos épületben, 3,4 százaléka lakóparkban található. A lakóparkban átadott lakások aránya kevesebb mint felére esett vissza tavaly.
Mi következik? Ahhoz, hogy az árak emelkedése lassuljon, vagy megálljon, a jelenleginél komolyabb kínálatbővülésre lenne szükség, többek között ezt célozza meg a kormány a március 1-jén induló lakásépítési tőkeprogramjával is.
A nemrég 300 milliárd forintra bővített keretösszegre ingatlanalapok pályázhatnak 5 és 30 milliárd forint közötti értékben, és a kormány célja az, hogy évente 25 ezer új lakás épüljön.
Igen, de: egyelőre nem lehet tudni, hogy a program keretében épülő lakásoknál lesz-e négyzetméterár-plafon, ami kulcsfontosságú lenne ahhoz, hogy az ingatlanok ára legalább reálértéken csökkenjen, és enyhítse a lakhatási válságot.
Van, ahol a masszív kínálatbővítés mellett is meredeken emelkednek az új lakások árai, Csongrád-Csanád megyében például hiába épült tavaly 30,8 százalékkal több lakás, mint 2023-ban, a szegedi új lakások négyzetméterára eléri az 1,15 millió forintot.