Hírlevél feliratkozás
Kabos Eszter
2024. szeptember 20. 14:32 Adat

Sokat drágult a korábban hatósági áras tej, de mennyit keresnek rajta a boltok?

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nemrég nehezményezte, hogy a nagy üzletláncok egyszerre emeltek árat július elején a korábban ársapkás, majd kötelező akciózás alá eső termékek esetében. A közlemény kiemelte a korábban ársapkás gyártói márkás tejet, a kristálycukrot és a finomlisztet mint olyan termékeket, amelyek ára nagyot emelkedett. Az NGM a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) kérte, hogy vizsgálja ki az ügyet versenyjogi szempontból.

A kötelező akciózás értelmében a korábban ársapkás termékeket 2024. június 30-ig legfeljebb beszerzési áron kellett forgalmazni. 2024. július 1-jével azonban megszűnt ez a kötelezettség, így az üzletláncok ismét szabadon árazhatnak, és a korábban ársapkás termékek ára megugrott.

Az NGM arra kíváncsi, jelenti-e a nagy mértékű áremelés azt, hogy versenyellenes módon áraznak az üzletláncok. Ennek megállapításához nemcsak a fogyasztói árakat, hanem a keresletet, a beszerzési árat és az üzletlánc egyéb költségeit is ismerni kellene, a GVH minden bizonnyal egy minderre kiterjedő vizsgálatot fog lefolytatni. Mit tudunk azonban addig mondani a kialakult helyzetről?

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) által működtetett PÁIR (Piaci Árinformációs Rendszer) hetente összesíti bizonyos termékek esetén a termelők és üzletláncok által szolgáltatott értékesítési árat, kiskereskedelmi beszerzési árat és a fogyasztói árat is. Mivel összesítve vannak az adatok, így egyes piaci szereplők egyedi viselkedésére nem tudunk belőle következtetni, azonban azt meg tudjuk vizsgálni, hogyan aránylik egymáshoz a kiskereskedelmi beszerzési ár és a vásárló által fizetett ár.

Fontos még megjegyezni, hogy a PÁIR-ban szereplő fogyasztói ár és kiskereskedelmi beszerzési ár különbsége nem azonos a kiskereskedelmi láncok profitkulcsával, ugyanis a láncoknak egyéb költségeik is vannak, mint például a munkaerő, a raktár- és boltbérlés, az energiaár és egyebek.

A PÁIR-ban is láthatóak az NGM által kifogásolt nagy mértékű fogyasztóiár-emelkedések, azonban itt a beszerzési árakról is vannak információink.

Legrészletesebb adataink a tej árazásáról vannak, ahol egy hasonló, nem ársapkás helyettesítő termék, az alacsony, 1,5 százalékos zsírtartalmú gyártói márkás UHT-tej beszerzési és fogyasztói árai is megfigyelhetők. Az NGM közleménye szerint a gyártói márkás 2,8 százalékos (közepes) zsírtartalmú UHT tej árát 45 százalékkal növelték a kiskereskedelmi láncok július 1-jét követően. Ez az emelkedés a PÁIR adataiból is kiolvasható.

Azonban látható az is (az alábbi grafikonon), hogy a gyártói márkás, korábban ársapkás, 2,8 százalékos UHT tejet a kereskedelmi vállalatok július-augusztusban, azaz a kötelező akciózás vége utáni két hónapban átlagosan 71 százalékkal a kiskereskedelmi beszerzési ár felett értékesítették (augusztus utolsó hetében ez az érték 70%, azelőtt 75%). Ezzel szemben a gyártói márkás, korábban sem ársapkás 1,5 százalékos UHT tejet ugyanebben az időszakban átlagosan 89 százalékkal a kiskereskedelmi beszerzési ár felett értékesítették (augusztus utolsó hetében ez az érték 88%, azelőtt 85%). Ez azt jelenti, hogy

a hirtelen nagy áremelkedés dacára az árrés továbbra is kisebb lehet a korábban ársapkás terméken, mint a végig piaci árazásún.

Hasonló irányú és mértékű eltérések voltak láthatók az alacsony és közepes zsírszázalékú tejek árazásában korábban is, tehát a július 1. után végbemenő áremelés nem jelzi, hogy változott volna a kereskedelmi árazási gyakorlat az ársapkák előtti időkhöz képest.

Érdekes megfigyelni, hogy míg az ársapka időszaka előtt a 2,8 százalékos zsírtartalmú tej fogyasztása az 1,5-ös fogyasztásának 40 százaléka volt, ez az ársapka és a kötelező akciózás teljes időszaka alatt 150 százalékra nőtt. A kötelező akciózás eltörlése után a fogyasztás csökkenni kezdett, jelenleg az alacsony zsírtartalmú tej fogyasztásának 121 százalékán áll, tehát még nem tért vissza a korábbi szintre, amikor sokkal több alacsony zsírtartalmú tejet ittak az emberek.

Egyébként az ársapka által érintett összes alapélelmiszer a fogyasztásnak átlagosan 5-6 százalékát teszi ki, így egy nagyobb emelkedés sincs jelentős hatással a költésekre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLényegében kartellezéssel gyanúsítja a boltláncokat a kormány, amiért árat mertek emelniA másik lehetőség, hogy a kemény hangnemmel próbálja kordában tartani az alapvető élelmiszerek árát Nagy Márton minisztériuma, mint az üzemanyagok esetében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan értelme az árstopoknak? Megvizsgáltuk a tej példájánA termelők jól járnak a nagyobb forgalommal, a kereskedők részéről pedig egyértelműen tetten érhető a veszteség áthárítása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat ársapka gvh kiskereskedelem kötelező akció NGM tej Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Torontáli Zoltán
2024. november 15. 06:02 Adat, Élet

Életet leheltek a Nagykörútba a turisták és a bevándorlók, az üzletek ötöde kicserélődött

Csökkent egy év alatt az üresen álló üzlethelyiségek száma, az új boltok láthatóan a turistákra lőnek, vagy az ázsiai diaszpóra üzemelteti őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.