Kissé emelkedett ugyan a lakosság téli földgázfelhasználása az előző télhez képest, de még így is látványosan elmaradt a rezsicsökkentési szabályok változása előtti időszakban megszokottól.
Mi történt? Évtizedes összevetésben is rendkívül kevés földgázt égetett el februárban a magyar lakosság. Ebben komoly szerepe volt annak, hogy az idei második hónapban nagyon enyhe volt az időjárás: minden korábbi hőmérsékletrekord megdőlt.
A gázfogyasztás visszaesését azonban továbbra sem kizárólag a kedvező időjárás okozza. Ahogy erről korábban már írtunk, a hőmérséklettől függetlenül is jelentősen visszafogta felhasználását a lakosság. Igaz, az idén talán már kissé bátrabban fűtöttek a háztartások.
Számokban: a februári lakossági gázfogyasztás 365 millió köbméter volt, harmadával, vagyis bő 180 millió köbméterrel kevesebb, mint amit a rezsiemelés előtti években megszokhattunk. A jelentős eltérésből 150 millió köbmétert magyaráz az időjárás, a többi független attól.
A teljes téli fogyasztás is alacsony volt. Az 1,54 milliárd köbméter 330 millió köbméteres spórolást jelent a korábbi évekhez képest. Más kérdés, hogy a rezsiemelés utáni első télen ennél is kevesebbet fogyasztott a lakosság.
Felülnézet: a lakosság fűtési célú földgázfelhasználása a rezsicsökkentés 2013-as bevezetése óta folyamatosan emelkedett. Ennek magyarázata, hogy sokan tértek át más tüzelőanyagról az olcsó gázra, illetve valószínűleg azok is kevésbé spóroltak a fűtéssel, akik korábban is földgázt használtak.
A rezsiemelés fordulatot hozott ebben. A szabályok változása után nagyon látványosan csökkent a lakosság gázfogyasztása. Népszerű magyarázat volt, hogy a visszaesést a kedvező időjárás okozta, ám valójában nem ez történt. A fogyasztás a hőmérséklet hatásától függetlenül is látványosan csökkent.
A rezsicsökkentési szabályok módosítása óta eltelt másfél évben 1,35 milliárd köbméterrel kevesebb gázt használt fel a lakosság, mint amit a korábbi évek tapasztalatai és a hőmérséklet alapján várhattunk volna. Ez több mint 20 százalékos fogyasztás-visszaesést jelent.
Mi várható? Mostanra elég egyértelművé vált, hogy a fogyasztáscsökkenés tartós: ha a kormányzat nem nyúl bele ismét a szabályozásba, akkor jó eséllyel nem térünk vissza a korábbi szintre.
Más kérdés, hogy némi növekedés már ezen a télen is látszott. A fogyasztás ugyanis úgy emelkedett kismértékben az egy évvel korábbihoz képest, hogy közben a hőmérséklet magasabb volt, tehát kevesebb fogyasztást indokolt volna. Az elmozdulás azonban nem jelentős.
Az enyhe fogyasztásnövekedés magyarázata a rezsiemelés módja lehet: csak az átlagfogyasztás feletti felhasználás díja nőtt, az viszont a hétszeresére. A lakosság próbálta elkerülni, hogy belecsússzon a drágább sávba, ami eleinte valószínűleg túlzott óvatossághoz vezetett. Az első tél tapasztalatai alapján azonban az idén már bátrabban fűthettek.
Honnan ered a magyar gazdaságot is sújtó járműipari válság, és mennyire kell tartani a kínai konkurenciától? Autópiaci szakértőket kérdeztünk a G7 Podcastban.