Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. szeptember 11. 13:07 Adat

Rekord lenne az EU történetében, ha Orbán valóban 2034-ig kormányon maradna

Orbán Viktor már most az egyik leghosszabb ideig hatalmon lévő vezető az EU történetében, és ha valóban miniszterelnök maradna 2034-ig, akkor ő lenne a rekorder.

  • A fideszes holdudvar egyik éves találkozóján, a kötcsei pikniken beszélt arról Orbán a Telex szerint, hogy 2034-ig tervez kormányozni. Orbán korábban 2030-as céldátumról beszélt (bár azóta árnyalta ezt), a változást azzal indokolta, hogy a háború és a koronavírus-járvány elvett négy évet.

Számokban: az uniós csatlakozás óta hatalmon lévő vezetők között két korábbi luxemburgi miniszterelnök volt leghosszabb ideig hatalmon, nagyjából húsz évig. Őket követi a Németországot 16, illetve 14 évig vezető Helmut Kohl és Angela Merkel (Konrad Adenauer szintén 14 évig volt kancellár, de részben az EU elődje, az EGK 1957-es megalapítása előtt).

  • Ha Orbán valóban 2034-ig maradna miniszterelnök, az azt jelentené, hogy 24 évet fog eltölteni EU-s vezetőként hatalmon (ebben az esetben nem vesszük figyelembe, hogy a 2004-es csatlakozás előtt négy évig miniszterelnök volt).
  • Juncker közel 20 éves regnálása alatt a jelenlegi uniós országokban összesen 170 kormányváltás volt, országonként tehát átlagosan hat. 

Tágabb kontextus: a demokratikus Európa II. világháború óta eltelt történetében is egyedülálló lenne, ha Orbán kormányfő maradna 2034-ig. Ez azt jelentené, hogy összesen 28 évig lenne hatalmon, ezzel megelőzné az eddigi csúcstartókat, a Finnországot az EU-csatlakozás előtt vezető Urho Kekkonent és Tage Erlander volt svéd miniszterelnököt.

  • A lenti táblázaton az látszik, hogy a II. világháború vagy a kelet-európai országok esetében a rendszerváltás óta az egyes uniós tagországokban ki volt a leghosszabb ideig hatalmon. Ha Orbán Viktor még 11 évig kormányon maradna (ehhez két választást kell nyernie az eddigi öt után), szintén listavezető lesz.
  • A kelet-európai országokban Orbán mögött a lengyel Aleksander Kwaśniewski és a szlovák Robert Fico volt leghosszabb ideig hatalmon (10-10 évig), utóbbi a szeptemberi választás esélyeseként előre léphet a listán.
  • A kelet-európai és közép-ázsiai autoriter országokban általános, hogy akár 20-30 évig is hatalmon maradnak politikusok. A listavezető tádzsik Emomali Rahmon 31 éve van hatalmon, Lukasenka belarusz elnök 29 éve, Putyin pedig 23 éve.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába hajtogatják, a kormányváltás hiányának nincs köze a gazdasági sikerekhezVisszatérő kormányzati állítás, hogy a „politikai stabilitás” segíti az ország gazdasági felzárkózását, a környező országok adatai azonban ezt nem igazolják.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Európai Unió Orbán Viktor Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.