Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. augusztus 11. 17:18 Adat

200 milliárdot hagytunk az éttermekben, mégsem örülhetnek neki

Soha egyetlen hónapban sem értek még el akkora bevételt a hazai vendéglátóegységek, mint idén júniusban. A jó hírek azonban itt véget is érnek a szektor számára, az éttermek forgalma ugyanis az elmúlt évtizedben csak akkor esett ekkorát, amikor a világjárvány miatt be kellett zárniuk.

Mi történt? Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júniusban is csak az árak drasztikus emelkedése miatt nőtt a hazai éttermek bevétele. Bár a 25 milliárd forintos gyarapodás első ránézésre jónak tűnik, valójában drasztikus forgalomcsökkenés mellett sikerült ezt elérnie a szektor szereplőinek.

  • Mennyiségben ugyanis olyan mértékben esett a forgalom, amire a covid óta nem volt példa. Sőt, a pandémia előtt sem láthattunk a mostanihoz hasonló mértékű visszaesést. Az elérhető adatok alapján*A statisztikai hivatal módszertana időközben változott az elmúlt tíz évben a járvány kivételével volumenben is szinte folyamatosan nőttek az eladások, és ha volt is visszaesés legfeljebb néhány százalékos.

Számokban: ehhez képest az idén júniusban közel 7,5 százalékkal maradt el a forgalom az egy évvel korábbitól. A visszaesés ráadásul elsősorban a kereskedelmi vendéglátóhelyeket sújtotta, a munkahelyi kifőzdékben stagnálást mutattak az adatok.

  • Az, hogy ilyen visszaesés mellett sikerült a bevételeket növelni, elég jól mutatja az éttermi infláció mértékét. Bár a drágulás üteme harmadik hónapja lassul, az árak így is több mint negyedével haladták meg az egy évvel korábbit.

Felülnézet: Akárcsak a turizmusban, a vendéglátás területén is egyre súlyosabban érződik a lakosság elkölthető jövedelmének csökkenése. Míg azonban egy nyaralás esetében a korábban választott drágább szállás kiváltható olcsóbbal, az éttermeknél ez a lefele vásárlás kevésbé működik: az emberek nem olcsóbb étterembe mennek, inkább máshogy oldják meg az étkezést és a szórakozást.

  • A forgalom csökkenése azért is probléma az éttermek számára, mert maguk is komoly áremelkedéssel, és így a költségeik jelentős emelkedésével szembesültek az elmúlt időszakban. Az élelmiszerek a legnagyobb mértékben dráguló termékkörök közé tartoztak, emellett a bérek emelkedése is jó ideje komoly kihívás a szektor szereplői számára.

Mi következik? A forgalom beszakadása azért jön különösen rosszul az éttermeknek, mert hagyományosan a nyári hónapok a legerősebbek a vendéglátásban. A gyenge nyár még akkor is rányomhatja a bélyegét a teljes évre, ha utána javul a helyzet, ám egyelőre ez is elég optimista feltételezésnek tűnik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat étterem infláció vendéglátás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.