Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. június 27. 10:38 Adat

Rengeteg gyermek hal meg, ha nem sikerül gyorsan túllépni egy államcsődön

A koronavírus-járvány gazdasági következményei nyomán a szokásosnál több ország ment csődbe vagy jutott ennek közelébe, Srí Lanka például most próbál kijönni a csődből, míg Pakisztán éppen a Nemzetközi Valutaalaptól igyekszik életmentő forrásokhoz jutni.

Ezt a kifejezést általában átvitt értelemben használják, ám ebben az esetben a szó szerinti jelentése is helytálló. Egy a Reuters által a napokban idézett tanulmány adatai szerint ugyanis nő a gyermekhalandóság és csökken a várható élettartam a csődbe jutó országokban, azokban pedig különösen súlyosan, amelyek három év alatt sem tudnak kikeveredni ebből a helyzetből.

A Világbank gondozásában megjelent tanulmány 131, 1900 után bekövetkezett államcsőd következményeivel foglalkozik, és különösen a gyermekhalandósággal kapcsolatos adatok lesújtóak. Azokban az országokban, amelyek csődbe mentek, de három éven belül kikeveredtek ebből, 2,2 százalékkal nőtt a csecsemőhalandóság, ahol pedig ez nem sikerült – és átlagosan egy évtizeden keresztül fennállt a csődhelyzet -, ott 13 százalékkal. (Ahhoz a szintetikus kontroll módszerrel megállapított forgatókönyvhöz képest, mintha nem következett volna be a csőd.)

A tanulmányban is idézett viszonylag friss példa Venezueláé, ahol a 2017-es csőd után 70 százalékkal nőtt a csecsemőhalandóság (vagyis az egyéves koruk előtt meghalt kisgyermekek aránya.)

Az általános megállapításokra visszatérve, az életben maradtak is rövidebb életre számíthatnak, a várható élettartam egy évtizednyi csőd hatására 1,2 évvel (1,5 százalékkal) csökkent.

Természetesen a gazdaság teljesítménye is megszenvedi a csődöt: ezt követően az első évben 3,6 százalékkal, a másodikban 2,4 százalékkal marad el a kibocsátás a csőd nélkül kalkulálttól, egy évtizedet követően pedig egy főre vetítve 17 százalékkal kisebb a GDP, mint államcsőd nélkül lehetett volna.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTörténelme során először megy csődbe ma egy országSrí Lankának 78 millió dollárt kellene még ma törlesztenie, hogy ne következzen be az 1948-ban függetlenné vált ország első államcsődje, de erre lényegében semmi esély sincs.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkArgentína ismerős stratégiával lett világbajnok – az inflációbanArgentína száz éve a világ egyik leggazdagabb országa volt, ma közpénzügyi állatorvosi lóként ismert: magas infláció, sorozatos csődök, és a konszolidáció helyett a helyzetet rontó hatósági árak és tőkekorlátozások.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsőd szélére került egy ázsiai ország a kínai hitelek és a járvány miattEgyre közelebb kerül a fizetésképtelenséghez Laosz, miután devizatartaléka egymilliárd dollár alá csökkent, és több hitelminősítő is rontott a besorolásán.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat államcsőd halálozás Srí Lanka várható élettartam Venezuela Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.