Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. június 8. 11:53 Adat

Májusban újra lassult az infláció, reális az év végi egyszámjegyű adat

Áprilishoz képest csökkent az infláció mértéke májusban Magyarországon éves bázison, ugyanakkor még így is jelentős volt az általános drágulás, és különösen az élelmiszerinfláció mértéke: habár az elemzői várakozásokhoz képest ez így is pozitív meglepetést jelent.

Mi történt? A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett friss inflációs adatai alapján áprilishoz hasonlóan májusban is csökkent az infláció az előző év hasonló időszakához képest, emellett pedig az előző hónaphoz viszonyítva is csökkenést mért a statisztikai hivatal. Ez utóbbira legutoljára 2020 novemberében volt példa.

Számokban: májusban a fogyasztói árak átlagosan 21,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, áprilishoz képest pedig 0,4 százalékkal csökkentek az árak. 

Alulnézet: az élelmiszerinfláció december óta csökken, azonban még így is 33,5 százalékos májusban volt év/év alapon.

  • Éves alapon szinte minden kategóriában csökkent vagy stagnált a drágulás tempója, egyedül a szolgáltatások drágulása gyorsult.
  • A havi szintű árcsökkenés jelentős részben az üzemanyagok csaknem 7 százalékos árcsökkenésének, és a fűtési szezon kifutása miatt mérséklődő (3 százalékos csökkenés) rezsiköltségeknek tudható be.

Felülnézet: a várakozásokhoz képest kedvezőbb infláció adat, a héten megjelent, egyaránt zuhanásról árulkodó kiskereskedelmi és ipari adattal együtt azt a várakozást erősíti meg, hogy a magyar gazdasági teljesítmény a második negyedévben is csökken majd.

  • Ez pedig az infláció további mérséklődése szempontjából viszont pozitív kilátásokat jelent.

Mit mondanak ők? „Az infláció elleni harc a kormány egyik nagy vállalása, és bizonyos, hogy az év végére egy számjegyű lesz a szankciós infláció” – kommentálta az infációs adatot Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, írja a Világgazdaság.

Reakciók: „a májusi infláció fényében felülvizsgáltuk az egész évre vonatkozó inflációs előrejelzésünket is. Ez alapján a korábbi 19 százalék körüli érték helyett 18 százalék közeli mutatóval számolunk. Ugyanakkor a tartósan magas inflációs környezet veszélye még nem hárult el” – írta Virovácz Péter, az ING szenior közgazdásza, aki szerint továbbra is elérhetőnek tűnik az év végi egyszámjegyű inflációs mutató.

Mi várható? Virovácz szerint júniusban havi alapon újra nőhet az infláció, mivel nem várható hasonló mértékű üzemanyagár-csökkenés, ugyanakkor a fogyasztás visszaesése és az erősebb forint miatt a maginfláció stabilizálódhat, és az éves bázisú infláció tovább csökkenhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz üzemanyag mentette meg a rekordzuhanástól a magyar üzleteketRuhából, iparcikkekből és számítástechnikai eszközökből, is egyre kevesebbet vásárolunk, érdemben csak a gyógyszerek eladása nőtt áprilisban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat árak infláció Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.