A járvány őszi felfutására emlékeztető ütemben növekszik az naponta regisztrált koronavírusos esetek egymillió lakosra jutó hétnapos mozgóátlaga Csehországban és Szlovákiában. A szlovák adat ráadásul rekordszintet mutatott az elmúlt napokban, az országban a novemberi tömeges tesztelések ellenére sem sikerült tehát megfogni a járványt. Jó hír viszont, hogy az esetszámok Magyarországon és Lengyelországban továbbra is csökkennek.
A fentebbi adatokat azonban továbbra is erős fenntartásokkal érdemes csak figyelembe venni, ugyanis a pozitív tesztek aránya még mindig nagyon magas a régióban. A probléma különösen Lengyelországban súlyos, de az alábbi görbék visszatükrözik a mintavételekkel kapcsolatos magyar adatközlések esetlegességét is.
A járvány lefutását némileg késleltetve, de a teszteléssel kapcsolatos anomáliáktól függetlenül követi a koronavírushoz köthető napi halálesetek száma. E mutató szerint is jelentősen romlott a helyzet Csehországban és különösen Szlovákiában, ahol viszonylag alacsony szinten stagnált a mutató november közepe óta, de az utóbbi napokban hirtelen megkétszereződött a végzetes kimenetelű esetek száma. Lengyelországban továbbra is csökken a halálesetek száma, Magyarországon azonban még mindig csak a járvány tetőzésére következtethetünk az idősor alapján (sőt, az elmúlt hét nap adatai a helyzet romlását sejtetik, a halálozások hétnapos mozgóátlaga rekord magasra nőtt).
Magyarországon az érdemi járványügyi óvintézkedések november 11. óta, vagyis hat hete érvényben vannak, időszerű lenne tehát a fordulat a régiós tapasztalatok alapján: az októberben fokozatosan szigorító Csehországban és Lengyelországban november közepére rendre sikerült a halálozási adatok tendenciáját csökkenőre változtatni, Szlovákiában pedig viszonylag alacsony szinten tartani. Messzemenő következtetéseket azonban aligha tehetünk a környező országok helyzete alapján, hiszen a járvány felfutása során hozott óvintézkedések mértéke, jellege és ütemezése meglehetősen különböző, ráadásul szinte mindenütt van egy-egy rendhagyó elem – a csehek például az EU és a NATO segítségét kérték az egészségügyi rendszerük megerősítésére, a lengyelek korhatárhoz kötött kijárási korlátozásokat vezettek be, a szlovákok tömeges tesztelési programot hirdettek, míg Magyarországon talán a leginkább említésre méltó különlegesség, hogy az intézkedéseket nem fokozatosan, hanem egy-egy nagyobb csomagban vezették be, a többi visegrádi országhoz képest viszonylag sokára.
Adat
Fontos