Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2020. november 22. 16:10 Adat

Minél jobban él valaki, annál jobban hisz abban, hogy ezt magának köszönheti

Lehet, hogy sokszor úgy érezzük, hogy a szomszéd fűje mindig zöldebb, de egy friss tanulmány szerint az emberek meglepően jól meg tudják becsülni, hogy másokhoz képest hol helyezkednek el a társadalmi rangsorban. De vajon mennyire befolyásolja ez az igazságérzetük kialakulását?

Kristoffer B. Hvidberg és szerzőtársai dán résztvevők segítségével mérték fel, hogy mennyire pontosan becsülik meg az emberek, hogy a hozzájuk hasonlóak körében a jövedelem eloszlásban hol foglalnak helyet. Az egyértelműen látszik, ahogy korábbi kutatások is megmutatták, hogy akik az átlagnál jobban élnek, általában alulbecsülik, hogy melyik jövedelmi percentilisbe tartoznak, míg az átlagnál rosszabbul élők felülbecslik.

A szerzők szerint ez azonban csak az átlaghoz való viszonyukból fakad, hiszen minél magasabb valakinek a relatív jövedelme, annál nehezebben tudja azt felülbecsülni. Az ő adataikon viszont az is látszik, hogy ez a becsült eltérés nagyon csekély, vagyis

alapvetően jól érzékelik az emberek a jövedelmi helyzetüket.

Megnézték azt is, hogy bizonyos almintákon ez hogyan változik. Nagyjából jól becsülték meg a jövedelemeloszlást az emberek a saját korosztályukban, a környékbeliek között és az egy szektorban dolgozók vagy azonos végzettségűek egymás között is, ám az átlag alattiak mindenhol felül, míg az átlag felettiek alulbecsülték a relatív helyüket.

Az utóbbi kettőnél viszont nagyobb eltérés volt már abban is, hogy mennyire becsülik alul a legfelső 5 százalék jövedelmét: tehát azt hitték a válaszadók, hogy alacsonyabb a lehetségesen elérhető legnagyobb jövedelem a saját végzettségükkel vagy abban a szektorban, ahol dolgoznak, mint ahogy ez valójában van.

A férfiak felülbecsülték a férfiak átlagjövedelmét, míg a nők ezt alulbecsülték,

amire az lehet a magyarázat, hogy a nők “köztudottan” kevesebbet keresnek, ezért ennek tudatában még a valóságnál is nagyobb eltérést érzékelnek a nők és a férfiak egymás között.

Megnézték, hogyan hat az emberek viszonylagos helyzete az igazságérzetükre. Ezt kétféleképpen mérték: az egyik kérdés arra utalt, hogy mennyire igazságos, hogy emberek különböző jövedelmet kapnak. A másik pedig, hogy mennyire múlik a szerencsén vagy a saját erőfeszítésen az, hogy ki mekkora fizetést kap.

Az eredményekből az látszik, hogy

minél jobb helyzetben van valaki, annál kevésbé érzi igazságtalannak, hogy nem mindenki keres ugyanannyit.

Azoknál egyébként, akik nem jól becsülték meg a jövedelmi helyzetüket, az igazságérzetük “igazodott” az átlaghoz, miután megmondták nekik a valós helyzetüket. Ha például valaki azt hitte, hogy alacsonyabb a viszonylagos jövedelmi helyzete, mint valójában, akkor máris kevésbé érezte igazságtalannak, hogy nem mindenki keres ugyanannyit.

A kutatók eredményei szerint leginkább csak az éppen aktuális jövedelmi helyzet hat az emberek igazságérzetére. Megvizsgálták azt is, hogy korábban milyen jövedelmi helyzetben éltek a megkérdezettek, illetve még arra is volt adatuk, hogy a szüleik milyen körülmények között éltek. Ám ezek egyike sem hatott arra, hogy milyen most az igazságérzetük. Ezzel ellentétben a politikai beállítottságukra viszont például erősen hatott a korábbi jövedelmük, és a szülők korábbi helyzete is.

Az is kiderült, hogy minél jobb helyzetben él valaki,

annál inkább hisz abban, hogy mennyire az emberek saját erőfeszítésének, és nem a szerencsének a függvénye a jövedelmi helyzete.

Néhány résztvevő esetében a negatív és pozitív sokkok (kirúgás, előléptetés, leszázalékolás vagy betegség) megerősítik, hogy

hirtelen jövedelmi változás esetén hirtelen változik az igazságérzet is.

Ha valaki betegség vagy leszázalékolás miatt alacsonyabb jövedelmi státuszba került, akkor ez együtt járt azzal is, hogy a szerencse szerepe megerősödött a véleményében, és ezzel együtt igazságtalanabbnak is gondolta a jövedelmi különbségeket. Összességében egyébként különösen az azonos végzettségű vagy azonos szektorokban dolgozók érezték igazságtalannak, hogy más-más bért kapnak.

A szerzők megjegyzik, hogy Dánia egyébként az egyik legegyenlőbb ország, mégsem érzik úgy, hogy indokolt lenne máshol eltérő eredményeket kapni.

A kutatás legfőbb tanulsága, hogy a jobb helyzetben élők kevésbé érzik igazságtalannak a világot, és jobban elhiszik, hogy ők a saját szerencséjük kovácsai. Ezeket az érzéseket viszont nagyon könnyen és hirtelen megváltoztathatja egy-egy jövedelmi sokk vagy akár az is, ha megtudják, hogy valójában nem olyan jó vagy rossz a relatív jövedelmük, mint hiszik.

Úgy tűnik, hogy sok szempontból állandó az emberek világképe, ám az igazságérzet gyorsan változik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat egyenlőtlenség jövedelem jövedelemkülönbségek jövedelmi egyenlőtlenség Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.