Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. szeptember 12. 11:23 Adat

Budapesten 120 ezer új lakást kellene építeni a következő tíz évben

Egy bécsi ingatlanfejlesztő társaság, a Wiener Komfortwohnungen megrendelésére készített tanulmány szerint 2030-ra körülbelül 1,2 millió új lakásra lesz igény Európa kilenc nagyvárosában. A német DIW Econ által készített tanulmány Londonban mutatta ki a legnagyobb várható keresletet, ott 355 ezer lakást kellene építeni tíz év alatt, hogy ki lehessen elégíteni a keresletet.

Ha abszolút értékben nézzük a számokat, London után Varsóban és Párizsban mérték a legnagyobb várható igényt, de Budapest sem marad el érdemben. Nálunk úgy kalkulálnak, hogy a növekvő népesség következtében majdnem 120 ezer lakásra lenne szükség 2030-ig.

Az alábbi grafikonon a relatív értékekkel állítottuk sorba a városokat, és jól látszik, hogy a jelenlegi lakásállományhoz képest Koppenhágában kellene a legtöbbet építkezni, Budapesten pedig nagyobb mértékű fejlesztésre lenne szükség, mint Londonban, Párizsban, Berlinben vagy éppen Bécsben.

 

Az adatok szerint Budapesten legalább hetedével növelni kellene a lakásszámot tíz év alatt.

A számításba egyébként belevették a következő tíz évben várhatóan eltűnő, leépülő lakásállományt is, azaz nettó növekményről van szó. Konstantin Kholodilin, a tanulmány szerzője azt mondja, korábban a politika és a várostervezők is gyakran alábecsülték a fejlesztési igényeket. Berlinben például a kilencvenes évek közepéig tartó intenzív építkezések után nem sok minden történt, mert azt feltételezték, hogy a népesség inkább csökken, mint nő.

Márpedig az előrelátás fontos, mert a lakáskínálat a nagyvárosokban gyakran csak késve alkalmazkodik a kereslethez, az egyre beszűkülő belvárosi építési lehetőségek, az elnyúló engedélyeztetési eljárások és az építőipari munkaerő hiánya miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Budapest felmérés ingatlan kereslet lakás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.