Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. április 8. 11:04 Adat

Budapesten jobban tisztult a levegő a veszélyhelyzet kihirdetése után, mint karácsonykor szokott

A koronavírus kevés pozitív hatásainak egyike a levegőszennyezés drasztikus mérséklődése, amit az utóbbi hetekben már Magyarországon is megtapasztalhattunk. Az otthonmaradás a forgalom csökkenésével jár, így a kipufogógázok az elmúlt hetekben jóval kevésbé terhelték a környezetet, mint a járvány előtti időszakban.

Mindez a légszennyezéssel kapcsolatos adatokon is jól látszik: a leginkább a közlekedéstől függő nitrogén-oxid-koncentráció március végére az ország több városában jócskán lecsökkent.

 

Amellett, hogy a kormány március 11-én veszélyhelyzetet hirdetett, és több intézkedéssel igyekszik otthonmaradásra bírni a lakosságot, számos más tényező is befolyásolja a levegőszennyezés alakulását, amelyek többnyire az időjárással állnak kapcsolatban: hidegebb napokon például kénytelenek vagyunk jobban befűteni, ami nagyobb károsanyag-kibocsátással jár. Ráadásul a gazdaság is másként működik az év különböző időszakaiban, ahogy az sem közömbös a levegő minőségének szempontjából, hogy a hét melyik napjait hasonlítjuk össze egymással.

Ha pontosabb becslést szeretnénk kapni arról, hogy a veszélyhelyzettel járó korlátozások nyomán mennyire csökkent a levegő szennyezettsége, érdemes tehát egymáshoz hasonló napokat összehasonlítani a járvány előtti és utáni időszakból. A következőkben a 2020. március 12. és 31. közötti napok adatait vetjük össze az utóbbi 12 év márciusi méréseivel. Az áprilisi adatokat a hónap elteltével lesz érdemes vizsgálni, már csak azért is, mert időközben újabb fontos változás következett be a levegő minőségének szempontjából: hétfő óta sehol sem kell fizetni a közterületi parkolásért az országban, ami a jelek szerint az autóforgalom növekedését okozza.

A számítás során figyelembe véve, hogy a hét mely napjáról van szó, illetve amennyire lehet, az időjárás – hőmérséklet és csapadék – szempontjából hasonló napok levegőminőségi adatait összehasonlítva*Lineáris regressziós eljárással tettük ezt meg. megállapítható, hogy márciusban

a nitrogén-oxidok szintje a veszélyhelyzet kihirdetésének nyomán átlagosan 36 mikrogramm/köbméterrel csökkent

a budapesti Erzsébet tér és Széna tér mérőállomásain*A számításkor a két mérőállomáson rögzített adatok átlagait vettük figyelembe..

Néhány vidéki várost adatait vizsgálva is hasonló következtetésekre juthatunk, igaz, a csökkenés mértéke ezek esetében messze alulmúlja a fővárosi szintet.

 

 

Összehasonlításképp érdemes megemlíteni, hogy a decemberi hónapokban a karácsonyi időszak bekövetkeztével*Vagyis a december 24-ével kezdődő időszakban. a fővárosban átlagosan 21 mikrogramm/köbméteres visszaesést mutatott a nitrogén-oxidok koncentrációja az elmúlt 12 évben, tehát

Budapesten a karácsonyi leállásnál is markánsabb hatással voltak a levegő minőségére a veszélyhelyzet következményei.

Ugyanez a megállapítás a vizsgált vidéki városok esetében már nem áll meg: Debrecen és Pécs esetében az ünnepek jelentősen kisebb környezetszennyezéssel járnak, míg Salgótarján és Székesfehérvár eseteiben elhanyagolható mértékben különbözik csak a karácsonyi időszakban és a járvány idején tapasztalt levegőtisztulás mértéke.

Messzemenő következtetések levonásához persze még jóval több adatra van szükség. Mire a veszélyhelyzet tényleges környezeti hatásai megmutatkoztak, az időjárási körülmények miatt több napnak is el kellett telnie, és nehezíti az összehasonlítást, hogy a járványügyi intézkedések is változnak. Ráadásul a most figyelembe vett körülmények korántsem fedik le a levegőszennyezettséget befolyásoló hatások mindegyikét*A veszélyhelyzettel kapcsolatos modellek magyarázóereje 16-28 százalék között mozog.. Megbízható napi szintű adat azonban csak meglehetősen kevés tényező esetében áll az elemzők rendelkezésére.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzokatlanul kék az ég az egyébként folyton szmogban úszó kínai nagyvárosok felettA 2008-as olimpia alatt volt hasonlóra példa, de sanghaji városlakók például arról számoltak be, hogy sose volt még ilyen kék az ég télen a városban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat koronavírus légszennyezés légszennyezettség nitrogén-oxidok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. június 20. 12:43 Adat, Élet

Teljesen felperzselheti az idei gazdasági növekedést az aszály

Az idei szárazság a 2022-es rendkívüli aszály rémképével fenyeget, ami különösen fájhat a gyengélkedő magyar gazdaságnak.

Torontáli Zoltán
2025. június 19. 12:11 Adat, Vállalat

Feleakkora növekedést sem tudnak elérni a magyar e-kereskedők, mint a Temu és társai

Beszűkült a játéktere a hazai szereplőknek, akiknek a gazdaságpolitikai környezettel és a vevők vásárlóerejének csökkenésével is meg kell küzdeniük.

Jandó Zoltán
2025. június 17. 11:22 Adat, Közélet

Az egyik legnagyobb hazai nemzetiség szenvedheti meg a kormány kampányát

A 2022-es népszámláláskor állampolgárság alapján a magyarok után már az ukránok voltak a legtöbben az országban, és azóta ez a szám csak nőtt.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. június 19. 16:19 Közélet, Világ

Brüsszelben most már feltűnően gyorsan ugranak, ha problémás magyar ügyekről van szó

Három hónapon belül megérkezett az árrésstop ügyében a felszólító levél, ami a korábbi példák alapján rendkívül gyorsnak számít.

Váczi István
2025. június 19. 13:37 Világ

Kinek fogynak el hamarabb a rakétái az izraeli-iráni háborúban?

Meggyorsíthatja Amerika támadó hadba lépését, ha tényleg komolyan fenyeget, hogy Izrael kifogy a légvédelmi rakétákból.

Mészáros R. Tamás
2025. június 19. 06:07 Közélet, Világ

Súlyos önámítás, mégis terjed Orbán szuverenitásmániája

A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.