Várható volt, hogy amikor a gazdaság lendületvesztéséről érkeznek hírek, akkor enyhülni fog az utóbbi hónapokban egyre erősebbé vált inflációs nyomás is. Ez így is lett, júliusban 3,3 százalékra esett az éves áremelkedés, ami áprilisban és májusban még a 4 százalékot súrolta, derült ki a KSH közléséből.
Elsősorban a tartós fogyasztási cikkek árának 1,4 százalékos visszaesése mutatja, hogy valami nem pörög már annyira a gazdaságban, de a szolgáltatások áremelkedése is lassult. Az globális piactól függő üzemanyagárak is visszahúzták az inflációt. Az élelmiszerek viszont továbbra is lendületesen drágulnak, éves alapon már hatszázalékos volt az áremelkedés. Most már érezhető a disznóhús drágulása – éves alapon 15 százalékos a sertéscombé -, aminek a kínai sertéspestis az oka. De a legnagyobb mértékben továbbra is a zöldségek ára emelkedik, igaz, ezek csak 1 százalékát adják a fogyasztói kosárnak (az élelmiszereknek is csak a 4 százalékát).
Hogy mennyire kiugró ennek a néhány zöldségnek az árváltozása, azt jelzi az alábbi ábra, amely a legtöbbet változó árú termékeket mutatja.
Ha hosszú távú ármozgásokat nézünk, látható, hogy vannak termékek, amelyek árai adózási változások miatt ugrottak (ponty, csirke), van, ami a világgazdasági árat követi (benzin), és vannak szezonális élelmiszerek is (narancs-citrom és alma, illetve ellentétesen az uborka-paradicsom). A krumpli-káposzta-hagyma hármas viszont gyakorlatilag Föld körüli pályára állt.
További fontos gazdaságstatisztikai hírek: 6,1 százalékkal csökkent az export júniusban, az ipari termelés pedig ugyanekkor 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. Ezek az adatok megerősítik, hogy a német gazdasági gyengeség kezd begyűrűzni Magyarországra is.
Adat
Fontos