Nem alakul túl jól a magyar demográfia a legfrissebb adatok szerint sem. Minden kormányzati erőfeszítés dacára újabb mélypontra került a születések száma februárban, csak 6524 csecsemő született meg.
Ez már történeti léptékű mélypont, mindössze két hónap volt a modernkori magyar történelemben, amikor ennél kevesebb gyermek született:
Érdemes összevetni a fenti történeti születési adatokkal, 1900-ban egy hónapra átlagosan 22 ezer újszülött jött világra a mostani országhatárokon belül, ez 1920-ban is csak havi 18 ezerre csökkent, mindezt a mostaninál harmadával-ötödével kisebb lakosság (igaz, jóval fiatalabb korfa) mellett. Valójában jóval a 19. századi demográfiai robbanás előtti időkig kellene visszamenni, hogy olyan hónapot találjunk, amikor a mostaninál kevesebb gyerek született a mai Magyarországon (igaz, az akkori időszakról csak nagy hibaszázalékkal lehetne becsülni havi születésszámokat).
Itt természetesen érdemes figyelemben tartani, hogy a magyar kormány különféle gyerekvállalási ösztönzői közül a legutóbbi csomag esetleges hatását még nem lehet kimutatni, ezt ugyanis idén februárban jelentették be, így legfeljebb év végétől nézhetjük majd, hogy változtak-e a születésszámok.*A most februárban született csecsemők nagy része tavaly júniusban fogant. De a korábbi tapasztalatok nem ígérnek sok jót: az első CSOK-ot 2015 december végén jelentették be (a részletszabályok csak 2016 elején váltak ismertté), a rákövetkező őszi születésszám átlagosan 8100 körülire emelkedett a megelőző évek 7500-as őszi átlagához képest. (A Google Trends szerint egyébként a magyarokat jobban érdekelte az első CSOK, mint a legutóbbi bejelentések.) Az is fontos szempont, hogy hiába születik egyre kevesebb gyerek, ez nem csak gyermekvállalási kedv lanyhulása miatt van, hanem a korfa változása miatt is.
A demográfia másik oldala, a halálozás sem alakul kedvezően: a januári, közel 14 ezer főt követően februárban 12 219-en haltak meg, jóval az utóbbi évek havi 10,9 ezres átlaga felett. A rossz szám várható volt, hiszen az influenzajárvány, ami közvetlenül és közvetetten is hozzájárul a halálozás növekedéséhez, az átlagosnál nagyobb volt idén, és februárban tetőzött.
Adat
Fontos