Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. március 22. 16:36 Adat

Az euróválság óta nem nézett ki ilyen rosszul a német gazdaság

Nehéz idők várhatók a magyar gazdaság exportvezérelt részében, ugyanis tovább romlottak a német gazdasági kilátások. Az IHS Markit márciusi jelentésében a német és a francia átfogó beszerzési menedzsment index (BMI) is elmaradt a várttól, főleg a feldolgozóipar gyenge eredményei miatt.

A német feldolgozóipari BMI 44,7 ponton áll, ami több mint hatéves mélypontot jelent (és jócskán elmarad a piac növekedését a csökkenésétől elválasztó 50,0-s határtól.) Ugyanebben a mutatóban a franciáknál 48,8 pontot mértek, ez – a tavaly decemberi adatoktól eltekintve – 2016 óta nem állt ilyen alacsonyan. Az IHS elemzői szerint a német ipar visszaesése a Brexit bizonytalanságával, az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatok nehézségeivel és az autógyártó szektor lassulásával magyarázhatóak.

Az eurózóna számai is ehhez hasonlóan alakultak, és bár az átfogó BMI továbbra is 50 pont felett áll, tovább csökkent a februári 51,9-hez képest, 51,3-ra. A majdnem hatéves mélyponton lévő feldolgozóipari index a közel stagnáló 49,4-ről majdnem két pontot esett, 47,7-re. A fejleményeket az új megrendelések hónapok óta tartó csökkenésével magyarázták a közgazdászok, de jelezték, hogy a szolgáltatóipar számai továbbra is erősek, a növekedés lassulásának ellenére is.

Az eurózóna adataiból az következik az elemzés szerint, hogy a második negyedévben még gyengébb lehet a növekedés, illetve aggodalomra adhat okot, hogy egyre több cég fogja vissza munkaerő-felvételi terveit, és várhatóan a befektetéseit is újragondolja. Az IHS Markit szerint emiatt az is megkérdőjelezhető, hogy 2019-ben tud-e több mint 1 százalékot nőni a gazdaság az eurózónában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar fogyasztók padlógázt adtak a gazdaságnakMég jobban elröppent a magyar GDP-növekedés a némettől és a hazai termelékenységtől. Nem valószínű, hogy a rekord növekedési ütem sokáig tartható lenne.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat beszerzési menedzser index euróválság export német gazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.