Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. március 9. 07:11 Adat

Kelet-Európa katasztrofális léptékben ürül, Bécsben és Brüsszelben akarnak élni az emberek

Három magyarországi is van a 15 leggyorsabban elnéptelenedő európai régió között. Az Eurostat nemrég frissített adatbázisa szerint a Dél-Alföldön, Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon is 6 százalékot meghaladó mértékben csökkent a lakosság száma 2009 és 2018 között. Az adatokon elég jól látszik az Európán belüli migráció iránya, hiszen miközben a kelet-közép-európai térség szegényebb területeiről menekülnek, a nyugati nagyvárosok továbbra is rohamosan nőnek.

A három itthoni régió 6-7 százalékos visszaesése ugyan elég ijesztő, Romániában és Bulgáriában több helyen ennél is jóval nagyobb mértékű csökkenést mértek. A leggyorsabban Severozapaden népessége fogy: az unió többi országához legközelebb eső bolgár régióban 2018 elején hetedével laknak kevesebben, mint 2009-ben. Ennél azonban csak egy hajszállal volt jobb a helyzet Románia keleti és déli részén: itt három régióban is 13 százalékot meghaladó mértékű népességcsökkenést regisztráltak.

 

Érdekes módon országos szinten ennek ellenére messze nem ebben a két tagállamban fogy a leggyorsabban a népesség. Ezt a listát ugyanis a lettek és a litvánok vezetik. Mindkét balti államban több mint 10 százalékkal élnek most kevesebben, mint tíz éve, csak ezek olyan kicsi országok, hogy egyetlen régióból állnak.

Az uniós országok többségében egyébként nő a népesség: a 27 tagállam kétharmadában vannak most többen, mint 2009-ben. A legnagyobb népességnövekedés két törpeállamban, Máltán és Luxemburgban volt, a nagyobb országok közül pedig a svédek gyarapodtak a legtöbbel.

 

Svédországban – ahogy a nyugati országok többségében – főleg a migráció hatott jótékonyan a lakosságszámra, ahogy egyébként a kelet-európai népességcsökkenésben is ez játszotta a legfontosabb szerepet. Sokat elárul, hogy a lakosság száma a nagyobb nyugati városokban ugrott meg a leginkább az előző tíz évben. A listát itt is Luxemburg vezeti, de a top 10-be három londoni régió, valamint Brüsszel és Bécs is bekerült.

 

Sőt, Magyarországon sem csökkent minden térségben a lakosság száma. Budapesten és Pest megyében például látványosan növekedett. Az Eurostat adatai szerint a fővárosban most közel 50 ezerrel élnek többen, mint 2009-ben, ami 3 százalékos növekedést jelent, Pest megyében pedig ennél is nagyobb mértékben ugrott meg a népességszám.

 

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA második legsikeresebb olimpiai nemzetté vált Magyarország a svéd bevándorlóknak köszönhetőenAzzal sikerült megelőznünk a svédeket az egy főre jutó olimpiai érmek számában, hogy miközben nálunk rohamosan csökken a népesség, ők 30 év alatt kétmillióval többen lettek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat brüsszel Budapest London migráció népesség régiók Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.