A brit kormány vizsgálja a beavatkozás lehetőségét, hogy tompítsa a múlt héten két gyár leállását okozó, dinamikusan gyorsuló gázáremelkedés következményeit. Az idén nagyjából háromszorosára emelkedett a földgáz piaci ára, és mivel ez a műtrágya-előállítás egyik legfontosabb alapanyaga, annak globális drágulásához is vezethet, de az árrobbanás még földgázellátási problémákat is okozhat Európában.
Az is növeli a brit földgázigényt, hogy egy vezeték károsodása miatt a brit áramimportból kieső energiát gáztüzelésű erőművekkel pótolják. Mindeközben egy természeti jelenség is pumpálta a gázárat Európában: nem fújt a szél, nem pörögtek a szélerőművek, ezért nőtt a kereslet.
Mindennek következményeként már a nagy áramigényű brit acélgyárak is leállnak azokban a napszakokban, amikor drága az áram. A helyzet az egyik brit acélgyártó vállalt alapítója szerint kezd aggasztóvá válni.
Egy kormányzati képviselő azt mondta a Wall Street Journalnak, a kormány állami hitelcsomagok bevezetését mérlegeli, hogy segítse a kisebb energiacégeket, és megtámogassa a műtrágyagyártást. Négy brit energiaszolgáltató ugyanis már most bedobta a törölközőt a magas gázárak miatt.
A műtrágyagyárak leállása további iparágakat érinthet rosszul a közeljövőben: tekintve, hogy a szén-dioxid a műtrágya-előállítás mellékterméke, a nagy szén-dioxid felhasználóknak számító húsfeldolgozók és sörfőzdék tulajdonosai is elkezdtek aggódni.
A főzdék szén-dioxid-ellátása egyáltalán nem áll stabil lábakon, a most begyűrűző gázhiány különösen rosszul érintheti a sörfőzdéket, amelyek a koronavírus-válság utáni akadozó áruszállítás miatt amúgy is nehezen biztosítják az üzemeik állandó gázellátását.
Világ
Fontos