A cseh társadalombiztosító elindította az előzetes nyugdíjkalkulátorának tesztverzióját. A rendszert rögtön le is tesztelték a helyi lapok, és a Seznam Zpravy például azt a címet adta a cikkének, hogy mindenki készüljön fel a legrosszabbra – hiszen sokan várhatóan egy olyan előzetesen kalkulált összeget fognak kapni, amely messze nem fedezi a jelenlegi kiadásukat.
A cseh központi oldalra egy digitális (például a bankok által kibocsátott) azonosítóval lehet bejelentkezni, de néhány alapadatot még meg kell adni a számoláshoz.
A nőknek például meg kell adniuk a gyermekeik születési adatait, ami a lap szerint azért elég bosszantó, mert pont ezt kellene a leginkább tudnia annak a hivatalnak, amely a születés utáni juttatásokat is intézi. Hasonlóan nincs összehangolva a rendszer a felnőttkori tanulmányi időkkel (felső- vagy akár középfokú felnőttképzés) és a katonai szolgálati időkkel sem, ezeket szintén be kell írni annak, aki számolni szeretne.
Ha azonban ezeken a gátakon átjut valaki, akkor rögtön megtudhatja, hogy pontosan mikor mehet nyugdíjba (vagy ha már elérte ezt a korhatárt, akkor itt megerősítést kaphat róla), és a leginkább keresett adatot, a várható nyugdíj összegét is azonnal kidobja a rendszer.
Ismereteink szerint Magyarországon pillanatnyilag egy hivatalos kalkulátor létezik, ám ebbe mindenkinek magának kell beírnia, hogy az egyes években mennyi volt a jövedelme. Ebben az tűnik a legfőbb nehézségnek, hogy az egykori jövedelmekről évtizedek távlatából kell az asztalfiók mélyéről visszakeresni az adatokat (vagy az adóhatóságtól egyedileg beszerezni), ráadásul a nyugdíjjárulék alapját kellene minden évben meghatározni, hiszen a jövedelemnek csak az a része számít, ami után járulékot is fizettek.
A leírások szerint a cseh rendszer annyival okosabb, hogy ettől megkíméli a használót, vagyis az egyedi azonosításnak pont az a lényege, hogy utána már képes az adott személy összes addigi fellelhető, és a nyugdíjba beszámító jövedelmét listázni. Ez az a hivatalos adatsor, amelyből képes előre megjósolni a várható nyugdíj összegét – de ez természetesen csak becslés, amely a jelenlegi szabályokból indul ki, és azt feltételezi, hogy valamiféle előre megjósolható jövedelme továbbra is lesz a lekérdezőnek.
Az értékelések szerint a szolgáltatás úgy lehet majd igazán hasznos, ha valaki évről-évre lekérdezi az aktuális adatokat, amiből jól tud majd következtetni arra, hogy az esetleg változó szabályok és jövedelmi viszonyok között hogyan változik a várható nyugdíjának értéke. A rendszer nagy lökést adhat az öngondoskodásnak, hiszen sokan szembesülhetnek majd azzal, hogy hiába telnek a munkás évek, a magasabb nyugdíj elérése érdekében mindenképpen külön kell tartalékolni, mert az állami juttatás nem nő érdemben.
Világ
Fontos