Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2021. május 30. 11:56 Élet

Az elmúlt ötezer évben voltak már jobb helyzetben a nők, mint manapság

Ma az Egyesült Államokban még mindig csak 20 százaléka nő a vállalati topvezetőknek. Bár ez már egy növekvő trend része, még messze van az egyenlő képviselettől. Vannak országok, ahol ez az arány jobb, vannak, ahol még ennél is rosszabb. De vajon hogyan alakult a nők aránya a társadalmak tetején, mióta létezik az emberiség?

Arash Nekoei és Fabian Sinn egy óriási adatbázist épített, amely mesterséges intelligencia segítségével nézte végig az internetes enciklopédiákat, például a Wikipediát, és kinyerte belőle az elemezhető adatokat. Így meg tudták vizsgálni, hogyan alakult a nők helyzete az elmúlt 5000 évben.

Hasonlóan a vállalatok vezetőinek arányához, azt nézték meg, hogy a társadalom felső egy százalékában mekkora arányt képviseltek a nők. A módszertan lényege, hogy megbecsülik, mennyire valószínű, hogy valaki bekerült a tradicionális enciklopédiákba (ami a magas presztízst képviseli), és ez alapján sorba teszik az adatbázisban megjelenő embereket.

Meglepő módon az adatok alapján nincs egyértelmű növekvő trend a nők arányában, sőt, elég nagy a fluktuáció.

Tíz százalék körül mozgott végig az arányuk,

néha elérve a 20 százalékot, de néha egészen 5 százalék köré csökkenve, tehát az elmúlt 5000 évben még sosem fordult elő, hogy a társadalmi (50 százalékos) aránynak megfelelően legyenek nők az elit tagjai.

Az eddigi legmagasabb arány – az említett 20 százalék – az ókori egyiptomi birodalom idejére tehető, ami nem meglepő, hiszen akkor és ott a nőknek hasonló jogaik voltak, mint a férfiaknak, elválhattak, lehetett tulajdonuk és kereskedhettek is. Így nem meglepő, hogy a fáraók között is volt több nő. Ezt a 20 százalékot máig nem sikerült elérni globális szinten.

Fontos viszont, hogy egészen a 17. századig a társadalom tetejére eljutó nők szinte kizárólag annak köszönhették ezt, hogy jó családba születtek vagy házasodtak be.

Az nagyon új keletű jelenség, hogy egy nő önerejéből legyen sikeres.

Vagyis a társadalmi mobilitás sokáig egyáltalán nem adatott meg a szegényebb családokba született nőknek.

Az első önerőből felemelkedő nők a 17. században jelentek meg, leginkább az írók és költők között. Mivel a nők elkölthető jövedelme kicsit megemelkedett, ezért igény lett a nőknek szóló regényekre és versekre, így könnyebben fel tudtak emelkedni, akik ebben tehetségesek voltak. Ekkor még nem egyetemen tanulták a nők az írást, csak otthoni körülmények között, de így is több írónőnek sikerült ebből meggazdagodnia.

Az igazi fellendülés azonban csak a 19. században jött, és azóta is töretlenül tart. A nők egyetemre járhattak, tulajdonuk lehetett és szavazhattak. Ezután került középpontba az egyenlő bánásmód, esélyegyenlőség és a munkahelyi egyenlőség.

Ezeknek hatására a trend megállíthatatlannak tűnik, de visszatekintve az elmúlt 5000 évre láthatjuk, hogy még van hova fejlődni, sőt talán elérhetjük a nők társadalmi arányának megfelelő képviseletet is a világ elitjében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok nő még a munkát is abbahagyja, hogy ne keressen többet a férjénélMég mindig nagyon erős társadalmi elvárás, hogy a nő keressen kevesebbet, és ennek komoly következményei vannak az amerikai adatok szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarázatot találtak a fizetési különbségek egy részéreMiért lehet jelentős különbség két ugyanolyan képességű munkatárs bére között? A válasz részben az eltérő személyiségekben keresendő.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖnkritikájuk is akadályozza a nőket az érvényesülésbenEgy friss kísérleti kutatásból kiderült, hogy még azonos eredmény mellett is rosszabbnak értékelik saját teljesítményüket a nők.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet esélyegyenlőség gazdaságtörténet nemek közötti egyenlőség nők Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.