Három hónappal ezelőtt még úgy tűnt, hogy az indiai tulajdonú Liberty Steel a legesélyesebb Dunaferr-vevőjelölt, mostanra azonban látszik, hogy nemcsak ez – valamint egy németországi üzlete – esett kútba, hanem a csoport maga is a talpon maradásért küzd.
Miközben az acélipar világszerte dübörög, a Liberty Steel fő gondja, hogy csődbe ment legfontosabb pénzügyi partnere, a beszállítói kapcsolatok finanszírozására szakosodott Greensill Capital. Ez viszont pont azt követően omlott össze, hogy a számára tőkét gyűjtő Credit Suisse túl nagynak találta a cég kitettségét a Liberty Steel felé, és felfüggesztette a forrást biztosító alapok forgalmazását – az ezekbe fektetők pedig pórul jártak.
A Liberty Steel sorsát a cseh sajtó szoros figyelemmel követi, mert a csoportba tartozik az ostravai vasmű is, amely leányvállalataival együtt mintegy hatezer embert foglalkoztat. (Hasonló nagyságrendű tehát, mint a Dunaferr. Igaz, utóbbi a beszállítókkal együtt saját számítása szerint 12 ezer ember megélhetését biztosítja vagy járul ahhoz hozzá.)
A legújabb hírek szerint Sanjeev Gupta acélipari csoportja azt tervezi, hogy megválik három brit érdekeltségétől a helyzete stabilizálása érdekében. Ezek közül a Stocksbridge-ben lévő gyár egyebek mellett a légi iparnak gyárt speciális ötvözeteket, a másik kettő pedig a Liberty Aluminium Technology és a Liberty Pressing Solutions.
Februárban a Dunaferr ügyében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is tárgyalt a Liberty Steel vezetőjével, Sanjeev Guptával, eredmény nélkül.
Egyelőre más befektető sem érkezett a nagy bajban lévő dunaújvárosi céghez, ami persze nem meglepő, hiszen a vállalat tulajdonosi helyzete nehezen átlátható, az irányításáért pedig három csoport küzd, esetenként maffiafilmeket idéző módszerekkel.
Vállalat
Fontos