Bár Magyarországon a fertőzöttek számához viszonyítva a kezdetektől nagyon magas a koronavírus-halálozás, a sikeresen kezelt első hullám eredményeként tavaly ősszel nemzetközi összevetésben még nem volt sok magyar áldozata a járványnak. Október elején egymillió lakosra 81 haláleset jutott, aminél több mint hetven országban magasabb volt ez a mutató.
Kevesebb mint hét hónappal később Magyarország (a törpeállamok nélkül) az első helyre ugrott ezen a szomorú listán egymillió lakosra vetítve közel 2700 elhunyttal.
Az elmúlt hetekben – miután a kormány a járványügyi védekezést ért kritikák elhárítása érdekében elég méltatlanul statisztika-módszertani kérdést csinált az elhunytak számából – élénk vita folyt szakértői és politikai körökben, hogyan is áll Magyarország Covid halálozásban. Több cikkben is írtunk róla, hogy ezek az adatok az egyes országokban alkalmazott eltérő gyakorlatok miatt valóban nem összehasonlíthatóak.
Ám így is legfeljebb néhány olyan ország lehet, ahol nagyobb pusztítást végzett a járvány, mint Magyarországon.
Csehország, amely egészen csütörtökig vezette a hivatalos halálozási listát egyáltalán nem biztos, hogy ezek között van. Valószínűbb, hogy abban a balkáni régióban lehetett a magyarországihoz hasonló, vagy akár annál is súlyosabb a helyzet, ahol a hazaihoz mérhetően rossz az emberek általános egészségügyi állapota. Emellett vélhetően Szlovákiában és Lengyelországban is rosszabb volt a járványhelyzet, mint amit a hivatalos Covid halálozási statisztikák mutatnak.
Adat
Fontos