Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. április 22. 09:38 Világ

A fejlődő világnak adott támogatások a kisvárosokban érhetnének legjobban célba

Általában a nagyvárosok szívják el az embereket vidékről az ott elérhető magasabb fizetéseknek köszönhetően, a fejlődő világban azonban az a jellemző, hogy a kisebb városokba költöznek a jobb megélhetésre vágyó falusiak. E látszólagos ellentmondás hátterében elsősorban a legszegényebb és legkevésbé képzett rétegek preferenciái állnak, mert ezek szerint

az eredeti lakóhelyhez képesti távolság a döntő

a migráció során, és nem az elérhető jövedelem.

Nyilvánvaló, hogy a közelebbi városokba való költözés mellett elsősorban az útiköltség minimalizálása érdekében döntenek az elvándorlók. Luc Christiaensen, Joachim De Weerdt, Bert Ingelaere és Ravi Kanbur kutatók a jelenséggel foglalkozó tanulmányukban azonban más tényezőkre is felhívják a figyelmet. A kutatók a tanzániai vándorlókat vizsgáltak meg részletesebben, és ennek során kiderült, hogy az országokon belüli nyelvi különbségek is megakadályozhatják abban a falusiakat, hogy a legközelebbi városoknál messzebb költözzenek, valamint még további antropológiai és szociológiai szempontok is nagy súllyal esnek latba a döntéseknél.

A jelenség jól látszik a teljes afrikai kontinenst leíró demográfiai adatokon is: a földrészen az egymillió főnél kisebb településekhez kötődik a városokban élők számában bekövetkezett növekedés háromnegyede. A szegénység visszaszorításában tehát korlátozott szerepük lehet a legnagyobb városoknak, az ott elérhető szolgáltatásokból, lehetőségekből a legrosszabb sorban élő emberek aligha részesülhetnek. A nemzetközi hitel- és segélyprogramok tervezésénél ezért érdemes minél nagyobb hangsúlyt helyezni a kisebb városokra, ahogy az ENSZ is tette a legutóbbi regionális fejlesztési programjában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika belföldi vándorlás fejlődő országok migráció Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.