Az ország középső részén egészen Texasig eljutó sarkvidéki hideg miatt példátlan mértékben, harmadával zuhant az Egyesült Államok olajkitermelése.
Ahogy a Bloomberg írja iparági forrásai alapján, a hidegbetörés előtt nagyjából napi 11 millió hordó olajat termeltek ki az országban, a kiesés pedig minimum 3,5 millió hordó. A legnagyobb zuhanás a legjelentősebb amerikai olajmezőn, a texasi Permianon következett be, ahol 65 százalékos a kiesés.
Ennek részben az az oka, hogy az olajipar itteni infrastruktúrája nincs felkészítve ilyen zord időjárásra. A csővezetékek jellemzően nem a föld alatt, hanem a felszínen futnak, de az időnként -20 Celsius-fokot közelítő hidegben az olajkutak működése is akadozik.
Ezen a héten már valószínűleg nem is tér magához a texasi olajkitermelés, de ez persze elsősorban az időjárástól függ. Ez nemcsak a már említett módon keserítette meg az olajkitermelő cégek életét, hanem az általuk felhasznált energia árának elszállásán keresztül is. Az ipari fogyasztók esetenként az áram több száz vagy ezer százalékos drágulásával szembesültek részben az elszálló kereslet, részben az áramtermelés akadozása miatt. (A hálózat nem is bírta a terhelést, sok helyen maradtak áram nélkül az emberek.)
A káosz persze az olajpiacot sem hagyta érintetlenül, tovább folytatódott a már amúgy is hónapok óta tartó drágulás. Az amerikai könnyűolaj*West Texas Intermediate hordója november elején még csak 35 dollár körül állt, január végén már 52 dolláron, most pedig már 60 dollár fölött.
Világ
Fontos