Az irodák falai még a legigényesebb belsőépítészeti tervezés ellenére is gyakran bántóan üresek, miközben a műtárgyakkal dekorált munkahelyi környezet kedvező hatással van a dolgozók hatékonyságára és jóllétére.
Igaz, a nagyobb vállalatok – főleg bankok – időnként festmények és szobrok vásárlásába kezdenek, az ilyen céges gyűjtemények felépítésével azonban jobbára a társadalmi felelősségvállalásukat igyekeznek erősíteni, és nem az irodák szépítése az elsődleges céljuk. A kisebb cégeket pedig nem csak a művészettel és műkereskedelemmel kapcsolatos ismeretek hiánya rettentheti el a képek és szobrok vásárlásától, hanem a rájuk vonatkozó számviteli szabályok is.
A műtárgyak vásárlása nem számolható el költségnek, az alkotások nem amortizálódó tárgyi eszközökként kerülnek a könyvekbe, ami meglehetősen kedvezőtlen
– mesélte Róna András, aki két éve indított projektje, a Fine Art Rent keretében egy Magyarországon új üzleti modellben tesz elérhetővé képzőművészeti alkotásokat a vállalatok számára.
A Fine Art Rent festmények bérbeadásával foglalkozik, amivel a cégek számos műtárgy-vásárlással kapcsolatos buktatót kerülhetnek ki, például az említett könyvelési nehézségeket. A vállalkozás ugyanis az értékük egy százalékát kitevő havi bérleti díjért bocsátja az ügyfelek rendelkezésére a képeket, ami már költségként is leírható.
A műtárgyak kölcsönzése mellett szól továbbá, hogy a cégeknél a dolgozók fluktuációja miatt az igények viszonylag gyorsan változhatnak. Elképzelhető, hogy egy új munkatárs már nem szívesen nézi a falon az elődje által kiválasztott képet (és persze az is lehet, hogy valaki egy idő után egyszerűen megunja az irodáját díszítő festményt), és ezen műtárgy-bérléssel sokkal könnyebb segíteni, mintha a festmény a cég tulajdonában állna.
A képek adás-vétele, illetve tárolása időt, szakértelmet és persze anyagi ráfordítást is igényel, de kölcsönzésnél ezzel az alkotások bérbeadója foglakozik.
A koncepció a képzőművészet népszerűsítése szempontjából is figyelemre méltó. Amellett, hogy az irodákban olyanok is megismerkedhetnek a műtárgyakkal, akiknek erre korábban nem volt indíttatásuk vagy módjuk, az egyébként raktárakba száműzött művek is láthatóvá válnak.
Az elmúlt két évben Róna András magángyűjtőkkel és közgyűjtemények vezetőivel is tárgyalni kezdett, hogy a Fine Art Rent közreműködésével a műtárgybérlők falaira kerülhessenek a náluk tárolt darabok. Vagyis a kereslet mellett egyelőre a kínálat is alakulóban van, de az érdeklődők már most is választhatnak mindenféle jellegű és méretű képet a 19. század közepi művektől kezdve egészen az elmúlt pár évben pályára lépő alkotók munkájáig.
A rendelkezésre álló műtárgyak értékét Róna a százezer és húszmillió forint közötti intervallumra becsüli. Ennek ellenére különösebb kockázatot nem lát a bérbeadásukban, ugyanis az ingatlanbiztosítások többnyire fedezik az esetleges károkat, és a képek kihelyezését maguk végzik el, így kiküszöbölhető, hogy például a radiátor fölé akasszák őket.
A festmények sokszor a raktárakban sincsenek jobb helyen, legrosszabb esetben pedig a restaurátorok tulajdonképpen bármit ki tudnak javítani.
– mondja.
Annak ellenére, hogy a Fine Art Rent viszonylag friss kezdeményezés, mára az ügyfelei között van többek között a KPMG és az Accor Hotels magyarországi leányvállalata is, sőt, belsőépítészekkel is van együttműködése, így a cégek akár már az irodájuk vagy az ügyféltereik tervezésével összehangolva is választhatnak műtárgyakat. Amennyiben pedig az aktuális felhozatal nem elégítené ki valakinek az igényeit, Róna akár a vágyott művek felkutatásában, beszerzésében, majd bérbeadásában is partner.
A vállalkozás az idei év elejére odáig fejlődött, hogy már saját bemutatóterme is nyílt Budapest belvárosában. A koronavírus következtében ennek a kihasználtsága egyelőre még nem teljes, ráadásul a járvány nyomán elterjedt otthoni munkavégzés és a gazdasági visszaesés sem kecsegtet kedvező kilátásokkal.
Róna András mégis optimista, amire többek között az ad okot, hogy egyrészt Magyarországon az elmúlt években jócskán kibővült a műtárgyak iránt érdeklődők köre, másrészt pedig a cégek egyre inkább növelni szeretnék a munkáltatói vonzerejüket.
Ehhez színvonalas, ám viszonylag olcsó megoldást nyújt a Fine Art Rent: például egy sok résztvevős csapatépítő lézerharc árából akár egy évre is ki lehet bérelni jelentősebb alkotásokat, amelyek kiválasztása egy munkacsoport közös irodájába izgalmas közösségépítő elfoglaltság is lehet.
Vállalat
Fontos