Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. május 14. 16:10 Világ

Korai még teljesen fellélegezni, mert több helyen újra jönnek a lezárások

Világszerte szenvedélyes viták övezik, hogy hol, meddig és milyen mértékű korlátozásokra van szükség a koronavírus-járvány féken tartása érdekében. Bár a rendőri intézkedésekből időnként nem látszik, de erről idehaza visszafogott diskurzus folyik, ha az itteni viszonyokat az amerikai vagy a német tüntetésekhez viszonyítjuk.

Idehaza egyelőre elég magabiztosnak tűnnek a szakemberek abban, hogy rövid távon, az ősz beköszöntéig nem kell félni a járvány ismételt erősödésétől, a vidéki lazítások pedig nem eredményeztek fertőzési többletet. Remélhetőleg igazuk van/lesz, ugyanakkor bőven találni arra nemzetközi példákat, hogy a sikeres védekezést követően enyhítettek a korlátozásokon, majd újabb nagyobb számú eset megjelenése után kénytelenek voltak ismét szigorítani.

A védekezés egyik mintaállamának számító Dél-Korea esetével a magyar sajtó is viszonylag részletesen foglalkozott. Ott röviden az történt, hogy fertőzések új hullámának felfedezése miatt mindössze pár órával azt követően kellett a bárok és szórakozóhelyek újranyitási engedélyét visszavonni, hogy az élet újraindítása jegyében eltörölték a közösségi távolságtartásra vonatkozó előírásokat.

A járvány kiindulópontjában, a kínai Vuhanban látszólag a semmiből előbukkant egy kisebb góc hat fertőzöttel, öt héttel azt követően, hogy a városból elvileg eltűnt a vírus. Erre a hatóságok úgy reagáltak, hogy gyorsan nekiálltak letesztelni a metropolisz mind a 11 millió lakóját. A kínai betegségmegelőzési és járványügyi központ vezetője ezzel összefüggésben arról beszélt, hogy a jelek szerint a betegségből látszólag kigyógyultak egy részénél akár 30-50 nap után is ismét aktivizálódhat a vírus. Persze hozzátette, hogy most már az ilyen esetek megfelelő kezelésére is fel vannak készülve.

A Washington Post cikkében legalaposabban feldolgozott eset Libanoné, amelynél egy darabig úgy tűnt, hogy az ország sok szempontból kétségbeejtő helyzete ellenére is eredményesen szállt szembe a járvány terjedésével. Ahogy ezen az oldalon látható, az országot abba a csoportba sorolták, amely már legyőzte az – ott igazoltan több mint 800 embert megfertőző – betegséget. Ha azonban megnézzük a járványgörbéjüket, akkor láthatjuk, hogy valami nem stimmel, hiszen a végén határozott emelkedés látszik.

Az történt, hogy egy közel hathetes karanténidőszakot követően két hete lazítottak a szabályokon, ennek nyomán azonban ismét elkezdett terjedni a betegség, így mától vasárnapig újra szinte teljes kijárási tilalmat rendeltek el.

Bejrút legfontosabb állami kórházának koronavírus-ellenes vezetője azt mondta az amerikai lapnak, hogy egy ország sikerét végső soron nem az határozza meg, mi történik a kijárási tilalom alatt, hanem az, hogyan menedzseli az esetszámok elkerülhetetlen emelkedését ezt követően. Esetükben ez azt jelenti, hogy vasárnaptól szerdáig 104 új fertőzöttet találtak, miközben előtte egy ideig napi egy-kettő volt csak a jellemző.

A szóban forgó négy napot a libanoni hatóságok arra kívánják felhasználni, hogy elszigeteljék az ország különböző részein kialakult új gócokat, és elvégezzék az ezekhez kötődő kapcsolatkutatást. A legtöbb új eset valószínűleg külföldről hazatért libanoniakhoz kötődik, akiket ugyan teszteltek, és kéthetes karantént írtak elő számukra, de ezt nem mindenki tartotta be. Egy Nigériából hazatért férfi például családi összejövetelt tartott, ahol tíz rokonát megfertőzte. Egy másik esetben egy katona fertőzte meg legalább tucatnyi bajtársát.

Félő, hogy további esetekre is fény derül, mert a hathetes karantén után a libanoniak elözönlötték az utcákat, egyáltalán nem törődve a távolságtartással kapcsolatban továbbra is érvényben lévő szabályokra. Ez egy olyan tanulság, amit itthon is érdemes feldolgozni, ha nem akarunk felülni a lazítás-szigorítás hullámvasútra.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar politikusok elnémították a szakmát, és emiatt nehezebb lesz visszaállni normálisbaVáratlanul kiderült, hogy a kormánynak van stratégiája a járvány elleni védekezésben, és ezen komoly szakemberek is dolgoznak. A rejtély az, hogy miért titkolták ezt másfél hónapon át?

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ járvány karantén kijárási korlátozás koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.