A koronavírus-járvány megannyi más iparághoz hasonlóan a mezőgazdaságot is hatalmas kihívások elé állította. A termelők világszerte szenvednek amiatt, hogy bár a kereslet nem szűnt meg a termékeikre, a járvány miatt elrendelt kijárási korlátozások, az éttermek, iskolák és irodaházak zárva tartása miatt nem érik el a korábbi fogyasztóikat. És bár próbálnak az új helyzethez alkalmazkodni, mégis több milliárd dollárnyi értékű élelmiszert kénytelenek kidobni.
Az Egyesült Államokban korábban a megtermelt élelmiszer fele került éttermekbe, iskolákba, stadionokba, vidámparkokba vagy különféle rendezvényekre. Most azonban a keresletnek ez a része kiesik, és a boltok nem tudják felszívni az extra kínálatot a piacon, és még a rászorultaknak ételt gyűjtő élelmiszerbankok sem rendelkeznek olyan kapacitásokkal, hogy a piacra zúduló termékeket befogadják.
Több tényező is nehezíti, hogy az áru eljusson a fogyasztóhoz. A probléma egy része a logisztikával van, ugyanis ha a termelők vevői boltok, akkor teljesen más válogatási, csomagolási és szállítási követelményeknek kellene hirtelen megfelelni ahhoz képest, mint amikor nagyker áruként értékesítették a termést. Emellett az Egyesült Államokban sok bolt limitálja a maximálisan megvehető tej mennyiségét, mert attól félnek, hogy kifogynak a tejből.
A Guardian cikke szerint az USA több államában, például Vermontban és Wisconsinban is a földekre öntik a tejet a termelők, míg Kaliforniában és Floridában több millió dollár értékben rohad a szamóca és a saláta a földeken. Az amerikai Nemzeti Fenntartható Mezőgazdasági Koalíció becslése alapján csak március és május között 1,32 milliárd dollárnyi veszteséget voltak kénytelenek elkönyveli az amerikai termelők.
Hasonló jelenetekről számol be a Reuters is Nyugat-Indiából: ott a cikk szerint
a farmerek a teheneket és bivalyokat szamócával és salátával etetik.
Az Egyesült Államokban, Indiában és Európában a helyzetet az is bonyolítja, hogy a lezárások miatt az idénymunkások nem jutnak el a földekre, így sokszor azért is rohad meg az élelmiszer, mert nincs, aki betakarítsa.
A helyzettel a Guardian cikke szerint a legjobban a bevásárlóközösségek járnak, ahol a termelők eddig is közvetítő nélkül juttatták el az árut a fogyasztóhoz. Ezeknek a gazdaságoknak most szinte mindenhol be vannak telve a kiszállítási időpontjai. Sok olyan gazdaság is elkezdte ugyanakkor ezt az üzleti modellt követni, ami eddig iskoláknak vagy éttermeknek szállított.
A termelők fogyasztókkal való összekötésében segítő Kaliforniai Családi Gazdaságok Szövetsége szerint a bevásárlóközösségek létrehozásához akár egy évre is szükség lehet, de ezt most hetek alatt próbálják összehozni.
A járvány Magyarországon is jelentős kihívás elé állította a bevásárlóközösségeket. Ahogy arról az Index nemrég beszámolt, a Nyíregyházi Kosár Közösség forgalma a kijárási korlátozás előtti forgalom 180 százalékára nőtt, és a járvány következtében fellépő gazdasági összeomlásból való kilábaláshoz ötleteket kereső Belügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank is megkereste őket a közelmúltban.
Élet
Fontos