Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. április 10. 12:41 Élet

Szamócával etetik a bivalyokat, tejjel öntözik a földeket: a mezőgazdaságban is teljes a káosz a járvány miatt

A koronavírus-járvány megannyi más iparághoz hasonlóan a mezőgazdaságot is hatalmas kihívások elé állította. A termelők világszerte szenvednek amiatt, hogy bár a kereslet nem szűnt meg a termékeikre, a járvány miatt elrendelt kijárási korlátozások, az éttermek, iskolák és irodaházak zárva tartása miatt nem érik el a korábbi fogyasztóikat. És bár próbálnak az új helyzethez alkalmazkodni, mégis több milliárd dollárnyi értékű élelmiszert kénytelenek kidobni.

Az Egyesült Államokban korábban a megtermelt élelmiszer fele került éttermekbe, iskolákba, stadionokba, vidámparkokba vagy különféle rendezvényekre. Most azonban a keresletnek ez a része kiesik, és a boltok nem tudják felszívni az extra kínálatot a piacon, és még a rászorultaknak ételt gyűjtő élelmiszerbankok sem rendelkeznek olyan kapacitásokkal, hogy a piacra zúduló termékeket befogadják.

Több tényező is nehezíti, hogy az áru eljusson a fogyasztóhoz. A probléma egy része a logisztikával van, ugyanis ha a termelők vevői boltok, akkor teljesen más válogatási, csomagolási és szállítási követelményeknek kellene hirtelen megfelelni ahhoz képest, mint amikor nagyker áruként értékesítették a termést. Emellett az Egyesült Államokban sok bolt limitálja a maximálisan megvehető tej mennyiségét, mert attól félnek, hogy kifogynak a tejből.

A Guardian cikke szerint az USA több államában, például Vermontban és Wisconsinban is a földekre öntik a tejet a termelők, míg Kaliforniában és Floridában több millió dollár értékben rohad a szamóca és a saláta a földeken. Az amerikai Nemzeti Fenntartható Mezőgazdasági Koalíció becslése alapján csak március és május között 1,32 milliárd dollárnyi veszteséget voltak kénytelenek elkönyveli az amerikai termelők.

Hasonló jelenetekről számol be a Reuters is Nyugat-Indiából: ott a cikk szerint

a farmerek a teheneket és bivalyokat szamócával és salátával etetik.

Az Egyesült Államokban, Indiában és Európában a helyzetet az is bonyolítja, hogy a lezárások miatt az idénymunkások nem jutnak el a földekre, így sokszor azért is rohad meg az élelmiszer, mert nincs, aki betakarítsa.

A helyzettel a Guardian cikke szerint a legjobban a bevásárlóközösségek járnak, ahol a termelők eddig is közvetítő nélkül juttatták el az árut a fogyasztóhoz. Ezeknek a gazdaságoknak most szinte mindenhol be vannak telve a kiszállítási időpontjai. Sok olyan gazdaság is elkezdte ugyanakkor ezt az üzleti modellt követni, ami eddig iskoláknak vagy éttermeknek szállított.

A termelők fogyasztókkal való összekötésében segítő Kaliforniai Családi Gazdaságok Szövetsége szerint a bevásárlóközösségek létrehozásához akár egy évre is szükség lehet, de ezt most hetek alatt próbálják összehozni.

A járvány Magyarországon is jelentős kihívás elé állította a bevásárlóközösségeket. Ahogy arról az Index nemrég beszámolt, a Nyíregyházi Kosár Közösség forgalma a kijárási korlátozás előtti forgalom 180 százalékára nőtt, és a járvány következtében fellépő gazdasági összeomlásból való kilábaláshoz ötleteket kereső Belügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank is megkereste őket a közelmúltban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚgy nem szállt el az infláció hivatalosan, hogy valójában elszálltAz élelmiszerek ára nőtt, az üzemanyagé csökkent. Csak az előbbiből sokkal többet, az utóbbiból sokkal kevesebbet veszünk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet ellátási lánc india járvány koronavírus mezőgazdaság vásárlói közösség Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.