Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. február 24. 13:45 Világ

Olaszországban 1600 százalékkal nőtt a szájmaszkok ára a koronavírus miatt

A szájmaszk és a kézfertőtlenítés a koronavírus elleni védekezés legalapvetőbb eszközeiként jelennek meg a fertőzött területekről szóló beszámolókban. A hatalmas kereslet miatt elsőként a maszkból és a fertőtlenítőből alakult ki hiány a járvány epicentrumában, a kínai Vuhanban is.

A vírus Európában először Észak-Olaszországban jelent meg a napokban jelentősebb mértékben, ami azonnal megmutatkozott az óvóeszközök árán. A Codacons nevű olasz nonprofit fogyasztóvédelmi szervezet vasárnapi közleménye szerint sokszorosára nőtt a maszkok és a kézfertőtlenítők ára az interneten.

Kihalt utca a Codogno nevű kisvárosban. Fotó: AFP

A szervezet szerint az egyik legnagyobb e-kereskedő olaszországi oldalán egy flakon fertőtlenítő gél ára 3 euróról közel 22,5-re ment fel (1000 forintről 7600-ra). A szájmaszk ára még nagyobb mértékben nőtt: korábban kevesebb mint 10 centet (34 forintot) kértek el egyért, vasárnap viszont már 1,8 euróba (600 forintba) került. Ez több mint 1600 százalékos növekedés.

Egy kifejezetten a koronavírus ellen szolgáló maszk közel 40 euróba (13 ezer forintba) kerül. A Codacons elnöke, Carlo Renzi szégyenteljes spekulációnak nevezte, hogy az emberek félelméből próbálnak meg pénzt csinálni a kereskedők.

Üres utcák olasz kisvárosokban

Olaszországban az elmúlt napokban gyors növekedésnek indult a fertőzöttek száma, hétfőre több mint 180 beteget regisztráltak. A vírusnak eddig négy halálos áldozata van a térségben. A vírus terjedése miatt az olasz kormány vasárnap karantén alá helyezett több települést, ahol megtiltották a ki- és beutazást.

Roham az áruházakban

Felmerült, hogy lezárják a határokat és a magyar Külügyminisztérium is azt javasolja az észak-olaszországi utazást tervezőknek, hogy a látogatásról csak alapos megfontolás és mérlegelés után döntsenek. A tárca tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára egy az aktuális fertőzési helyzetet mutató térképet is megosztott a Facebookon.

Az Indexnek egy milánói magyar azt mondta, hogy érezni a pánikot, és az élelmiszer-üzleteket vasárnap megszállták a vásárlók.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHogyan kormányozzunk járvány idején?Enyhítés vagy feltartóztatás? Erről a friss adatok és kutatási eredmények alapján lenne érdemes dönteni, egyes politikai szereplők azonban identitáskérdést csinálnak a történtekből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ koronavírus Olaszország szájmaszk Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.