Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. február 19. 10:40 Vállalat, Világ

Teljesen bizonytalan lett az egyik legjobb német cég jövője

Ha másról nem, a ceruzaelemről nálunk is mindenki ismerheti a német ipar egyik büszkeségét, a Varta AG-t. A céget 133 éve alapították, túlélt két világháborút és kelet-berlini ágának kommunista államosítását, ráadásul tavaly modern kori történetének legjobb évét zárta, jövője azonban hirtelen mégis bizonytalanná vált.

A társaság ugyanazt tette, amit rengeteg német cég már nagy sikerrel alkalmazott: talált magának a világpiacon egy olyan szűkebb rést, amelyben képes volt terjeszkedni, és a kutatás-fejlesztést erre koncentrálva meg is hódította teljes egészében. A Varta esetében a vezeték nélküli fejhallgatókban és hallókészülékekben használt kisméretű lítiumionos akkumulátorokról van szó, amelyek iránt viszonylag rövid idő alatt óriásira nőtt a kereslet.

A németek pillanatnyilag 50 százalékos részesedéssel rendelkeznek a világpiacon, a növekedés ráadásul évi 30 százalékos, és bár 2019 is kiváló év volt, ez a szegmens még mindig csak gyerekcipőben jár, azaz a Vartára elvileg fényes jövő várhatna.

A cég ennek megfelelően szinte minden tőkéjét a kapacitás növelésére fordítja, az év végére 100 millió akkumulátort lesz képes gyártani, de 2021-végére már 200 milliós lesz a termelése. A nagy befektetések ellenére eddig senki sem kérdőjelezte meg, hogy a pénzt költeni kell, a Vartában mindenki olyan nagy növekedési sztorit látott, hogy a részvények árfolyama folyamatosan emelkedett.

Decemberben és főleg januárban aztán minden a feje tetejére állt.

A Varta azt vette észre, hogy a világpiacot elkezdték olyan kínai termékek elárasztani, amelyek a vállalat szerint lemásolták a szabadalmi védettséget élvező technológiáját.

A cég tulajdonképpen annak lett áldozata, hogy a piac fejlődésének üteme még neki is túl gyors volt, a fejhallgató-gyártók egyszerűen nem tudták kivárni, hogy a Varta bővítse a termelését, ezért meghajoltak, és elkezdték vásárolni a kínai másolatokat.

Az alábbi grafikon a Varta elmúlt 12 hónap alatti részvényárfolyamát mutatja. Látszik, hogy 2019-et a folyamatos és nagy ütemű emelkedés jellemezte, a növekedés 390 százalék volt tavaly. Ám amikor januárban nyilvánvalóvá vált a kínai fenyegetettség, az árfolyam megzuhant, és csak azért talált magára a napokban, mert a cég a vártnál jobb üzleti eredményeket tett közzé.

Azt azonban senki sem tudja megjósolni, hogy mi vár a cégre 2020-ban, tényleg másolják-e a technológiáját, és ha igen, akkor hogyan tud érvényt szerezni az érdekeinek, miközben a gyártóknak egyre több akkumulátorra van szükségük, de azonnal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ akkumulátor elem fejhallgató Kína másolat szabadalom Varta Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.