Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. február 6. 14:53 Tech

Munkába állt az első kocsmáros robot Japánban

Megkezdte a próbaidejét Japán első robotkocsmárosa egy tokiói kocsmában. Ha beválik, akkor máshol is bevezethetik a megoldást, ugyanis az elöregedő japán társadalomban a komoly munkaerőhiány miatt nagy az igény az automatizálásra a gazdaságban.

A Joronataki étteremlánc által üzemeltetett kocsmában egy átalakított ipari robot szolgálja ki a vendégeket. Az átalakítás során gyakorlatilag annyi történt, hogy az ipari robotkarhoz hozzácsatoltak egy táblaszámítógépet, amin egy animált arc jelenik meg. Ez kommunikál a vendégekkel. A vendégek arckifejezéseit négy kamera segítségével ismeri fel a robotba épített mesterséges intelligencia. A QBIT Robotics által gyártott robot 40 másodperce alatt önt ki egy sört, és egy perc alatt kever meg egy koktélt. 

A Reutersnek nyilatkozó éttermi dolgozó azt mondta, a robot lehetne kicsit gyorsabb, de az mindenképp előny, hogy a pultosok munkája néha elég stresszes a részegek miatt, egy robotnak viszont ez nem jelent problémát.

A japán szolgáltatószektorban annak ellenére is egyre nehezebb munkaerőt találni, hogy a kormány enyhítette a vízumkorlátozásokat annak érdekében, hogy több külföldi vállaljon munkát az országban.

Az országban a népesség 65 évnél idősebb része hamarosan a teljes népesség harmadát teszi majd ki, tehát egyre kisebb a népesség munkaerőpiacon aktív része. Ráadásul az idősödő népesség növeli a keresletet az egészségügyi szolgáltatások iránt, ami további munkaerőhiányt okoz az egészségügyi rendszerben.

A harminc embert foglalkoztató kocsmában két hónapig tart majd a robot tesztje, ezt követően a cég értékeli az eredményeket. A Joronotaki menedzsere szerint egyelőre vannak még megoldandó problémák a robotot illetően, például kezdeniük kell valamit azzal, hogy túl sok helyet foglal, de egyébként remélik, hogy beválik. A robot nagyjából 9 millió jenbe, átszámolva nagyjából 25 millió forintba kerül, ami nagyjából egy pultos három évnyi bérköltségének felel meg Japán.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció Japán kocsma munkaerőhiány robot Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.