Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. október 11. 14:47 Vállalat, Világ

Embertelenebbek lesznek a helyi vállalkozók, ha sok multi jelenik meg egy országban

Franciaország a világon elsőként, 2017-ben fogadott el egy olyan jogszabályt, amely kötelezi a multinacionális vállalatokat arra, hogy külföldi működésük során az emberi jogok és az emberhez méltó munkakörülmények betartására odafigyeljenek. A jogszabálynak az a legfőbb érdeme, hogy nem elégszik meg a multik saját törekvéseivel és ígéreteivel, hanem törvényi szintre emeli, vagyis számon kérhetővé teszi a dolgozók helyzetének figyelését. Ráadásul ez az üzleti partnerekre és a helyi beszállítókra nézve is kötelező számukra.

Két évvel a jogszabály életbe lépése után a civilszervezetek egyáltalán nincsenek megelégedve az eredményekkel. Azt állítják, hogy a multik nem szálltak be a játékba, vagyis a törvényi kötelezettség ellenére sem monitorozzák megfelelően az emberi jogok betartatását a leányvállalataiknál. Természetesen az egész kérdés leginkább a fejlődő országokba kitelepült nagy nyugati cégek tevékenységét érinti.

Egy francia kutatócsoport megpróbált közelebb menni a tűzhöz, és általánosságban vizsgálta, hogy a multik jelenléte egy fejlődő gazdaságban milyen hatással van az emberi jogok érvényesülésére. Az 1948-as emberi jogok egyetemes nyilatkozata többek között kimondja, hogy mindenkinek joga van a szociális biztonságra, a megfelelő munkakörülményekre, a pihenésre, a munkaórák megfelelően korlátozott számára és a fizetett szabadságra.

A francia kutatás 120 ezer mexikói munkás adataira épül, a beszélgetéseket 2005 és 2014 között folytatták le, a dolgozók otthonaiban, és anonimitást biztosítva (ami jóval őszintébb eredményekhez vezet, mintha a gyárban kellett volna nyilatkozniuk).

A felmérésnek három fő megállapítása van:

  1. A multik általában jobban betartják, nagyobb mértékben garantálják az emberi jogok érvényesülését, mint a helyi cégek. A multik sokkal kevésbé engedhetik meg maguknak, hogy rossz kép alakuljon ki róluk, mint a helyi vállalkozások, részben azért, mert a civilek, az aktivisták és a fogyasztók részéről is egyre nagyobb nyomás alatt állnak. Ebből a szempontból jó példát mutatnak, és gyakran a helyi cégeket is jobb gyakorlatokra ösztönzik.
  2. A helyi vállalatoknak sokkal kevésbé számít a reputáció, ezért sokkal könnyebben sértik meg a dolgozók alapjogait, de ennek mértéke óriási mértékben függ attól, hogy a helyi szabályok és hatóságok mit engednek meg nekik. A multik gyakorlata ezzel szemben egységes, vagyis nem függ a helyi szabályok betartatásának keménységétől.
  3. Minél több egy régióban a multicég, annál embertelenebbek lesznek a helyi vállalkozások a munkásaikkal.

A harmadik pontnak a kutatók szerint két magyarázata lehet. Az első szerint a multik olyan kemény versenyt támasztanak a helyi cégeknek, amit azok nem bírnak el, és csak úgy tudnak életben maradni, ha megnyirbálják a dolgozók jogait, például csalnak a járulékbefizetéseikkel. A másik szerint a multik jobb munkakörnyezetet és fizetést kínálnak, vagyis elszívják a legjobb minőségű munkaerőt, a helyieknek ezért az alacsonyabb minőségű erőforrás marad, és pont ez az a réteg, amely védtelenebb, vagyis jobban ki lehet használni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA multik és a járadékszedők árnyékában élnek a magyar vállalkozások, de van reményEgy kisebb válság közeledik, ami az államtól függő cégek és a multik meggyengítésével még jót is tehet a saját teljesítményükre alapozó magyar vállalkozásoknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ dolgozók emberi jogok felmérés Mexikó multik munka Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.