Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. december 13. 15:08 Világ

Bezuhant a leggazdagabb szaúdi cége, amióta a luxusbörtön foglya

Amikor a világ egyik legnagyobb bankcsoportja, az amerikai Citigroup 1991-ben válságba került, egy szaúdi milliárdos, Al-Valíd bin Talal segítette ki a céget: 550 millió dollárért vett részvényeket. A történet a 2008-as gazdasági krízis idején megismétlődött, az üzletember ismét jelentős összegben vásárolt az amerikai pénzintézet részvényeiből.

Al-Valíd időközben Szaúd-Arábia leggazdagabb embere lett, a Citigroup mellett számottevő részesedést szerzett az Apple-ben, a Four Seasonsben illetve a Twitterben, és Donald Trumpot is már kétszer megmentette a csődtől. Közel 19 milliárd dolláros vagyonával a világon is a 45. leggazdagabbnak számít. Egészen pontosan november elejéig annak számított.

Múlt hónapban ugyanis a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán kezdeményezésére 159 herceget és befolyásos üzletembert vettek őrizetbe korrupciós vádakkal. Őket azóta is egy rijádi luxushotelben tartják fogva. Közöttük van a nagy megmentő Al-Valíd is, emiatt pedig hamarosan az ő érdekeltségei is segítségre szorulhatnak. A szinte kizárólagos tulajdonában lévő Kingdom Holding Company (KHC) értéke például Al-Valíd letartóztatása óta közel 20 százalékkal, két milliárd dollárral csökkent.

 

A milliárdos 1980-ban alapította a KHC-t, amelyen keresztül több nyugati cégben tulajdonos, és amely amellett, hogy rengeteg földdel rendelkezik Szaúd-Arábiában, a Közel-Keleten meghatározó Rotana médiacsoport is az érdekeltségébe tartozik. Al-Valíd letartóztatása óta azonban – a Financial Times banki forrásai szerint – a cégcsoport lényegében szünetelteti aktivitását.

A lap szerint még azok a bankárok sem tudnak semmit Al-Valíd és a KHC sorsáról, akik éveken át kapcsolatban álltak velük. A Financial Timesnak többen is úgy nyilatkoztak, hogy a herceg nem fog vádalkut vagy bármilyen egyezséget kötni a hatóságokkal, hanem arra készül, hogy a bíróságon álljon ki magáért.

Ez azért érdekes, mert a New York Times tudósítójának sikerült beszélnie a koronaherceggel november végén. Mohamed bin Szalmán akkor azt mondta, hogy a fogva tartottak 95 százaléka hajlik a megegyezésre az állami szervekkel, egy százalékuknak sikerült tisztáznia magát, négy százalékuk viszont nem ismeri el a korrupciós vádakat, és készül a bírásági tárgyalásra.

Al-Valíd bin Talal őrizetbe vétele azért tűnt meglepőnek, mert látszólag több dologban is egyetértett Mohamed bin Szalmánnal. A koronherceghez hasonlóan szekularizálná a szaúdi államot, mindketten megvetik a demokráciát és a liberalizmust, és abban is egyetértenek, hogy Szaúd-Arábia az USA közeli szövetségese maradjon, akár az ország szuverenitásának csorbulása árán is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Al-Valíd bin Talal Mohamed bin Szalmán Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.