Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. október 6. 15:08 Világ

Több száz millió euróba került Spanyolországnak a katalóniai erőszak

Közel három éve nem vittek ki annyi pénzt a spanyol piacról, mint a múlt héten: a Financial Times szerint az október 4-vel záródó héten 229 millió dollárt (több, mint 61 milliárd forintot) vontak ki spanyol tőkealapokból. A spanyol hatóságok múlt hétvégén erővel próbálták meggátolni a központi kormányzat által törvénytelennek tartott katalán elszakadásról szóló népszavazást.

A rendőri brutalitásról szóló képek bejárták a nemzetközi sajtót, a túl erőszakos fellépés miatt komoly kritikákat kapott a spanyol kormány. Mindezzel ráadásul valószínűleg csak rontottak a helyzeten, mert a referendum eredményét – részben épp a hatóságok közbeavatkozása miatt – nem lehet készpénznek venni, a tartomány elszakadása továbbra is napirenden van. Sőt, a hétvégi botrányt követően több szakértő is úgy vélekedett: akár napokon belül kikiálthatja függetlenségét Katalónia.

A katalán elszakadástól nem véletlenül tartanak a befektetők, a régió ugyanis a spanyol gazdaság egyik legfontosabb motorja. A teljes spanyol GDP ötödét adja a tartomány, az egy főre jutó GDP pedig nemcsak a spanyol, de az uniós átlagot is meghaladja. A szakadást tehát csúnyán megszenvedné a spanyol gazdaság. Igaz, ugyanez elmondható Katalóniáról is, amely minden nemzetközi szerződését tárgyalhatná újra, és évekre kizuhanna az Európai Unióból.

Ezért kezdtek nagyütemben tőkét kivonni az országból a befektetők. Egy héten belül a mostaninál több pénz utoljára 2014 novemberében hagyta el az országot, igaz, akkor bő félmilliárd dollárnál. Azóta viszont – különösen az év első felében – sokkal inkább ellentétes pénzmozgás volt jellemző, azaz egyre szívesebben fektettek pénzt spanyol eszközökbe.

Legutóbb egyébként szintén a katalán elszakadás okozott hasonló riadalmat a piacon: 2014 novemberében is egy népszavazást követően kezdtek el elszállingózni a befektetők. Akkor hónapokig tartott a tőkekivonás: 2015 tavaszáig kellett várni a fordulatra. Most a Financial Timesnak nyilatkozó szakértők többsége arra számít (vagy inkább abban bízik), hogy hamarabb megnyugszanak a kedélyek. Sokan úgy vélik, hogy a piac túlreagálta a történéseket, hiszen a legkedvezőtlenebb forgatókönyvnek, tehát a katalán elszakadásnakmég mindig nagyon csekély az esélye. De az már sokkal valószínűbb, hogy a katalán, és a spanyol kormányzat közötti feszültség tartós marad.

Mindenesetre a spanyol tőzsde teljesítményét a szakértők egy része biztatónak tartja. Bár a legfontosabb helyi index elég nagyot zuhant a hétvégi eseményeket követően, a visszaesést csütörtökön nagyrészt korrigálta (igaz pénteken ismét csökkenni kezdett).

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Katalónia Spanyolország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.