Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. március 22. 16:36 Adat

Az euróválság óta nem nézett ki ilyen rosszul a német gazdaság

Nehéz idők várhatók a magyar gazdaság exportvezérelt részében, ugyanis tovább romlottak a német gazdasági kilátások. Az IHS Markit márciusi jelentésében a német és a francia átfogó beszerzési menedzsment index (BMI) is elmaradt a várttól, főleg a feldolgozóipar gyenge eredményei miatt.

A német feldolgozóipari BMI 44,7 ponton áll, ami több mint hatéves mélypontot jelent (és jócskán elmarad a piac növekedését a csökkenésétől elválasztó 50,0-s határtól.) Ugyanebben a mutatóban a franciáknál 48,8 pontot mértek, ez – a tavaly decemberi adatoktól eltekintve – 2016 óta nem állt ilyen alacsonyan. Az IHS elemzői szerint a német ipar visszaesése a Brexit bizonytalanságával, az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatok nehézségeivel és az autógyártó szektor lassulásával magyarázhatóak.

Az eurózóna számai is ehhez hasonlóan alakultak, és bár az átfogó BMI továbbra is 50 pont felett áll, tovább csökkent a februári 51,9-hez képest, 51,3-ra. A majdnem hatéves mélyponton lévő feldolgozóipari index a közel stagnáló 49,4-ről majdnem két pontot esett, 47,7-re. A fejleményeket az új megrendelések hónapok óta tartó csökkenésével magyarázták a közgazdászok, de jelezték, hogy a szolgáltatóipar számai továbbra is erősek, a növekedés lassulásának ellenére is.

Az eurózóna adataiból az következik az elemzés szerint, hogy a második negyedévben még gyengébb lehet a növekedés, illetve aggodalomra adhat okot, hogy egyre több cég fogja vissza munkaerő-felvételi terveit, és várhatóan a befektetéseit is újragondolja. Az IHS Markit szerint emiatt az is megkérdőjelezhető, hogy 2019-ben tud-e több mint 1 százalékot nőni a gazdaság az eurózónában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar fogyasztók padlógázt adtak a gazdaságnakMég jobban elröppent a magyar GDP-növekedés a némettől és a hazai termelékenységtől. Nem valószínű, hogy a rekord növekedési ütem sokáig tartható lenne.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat beszerzési menedzser index euróválság export német gazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.