Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. március 22. 16:36 Adat

Az euróválság óta nem nézett ki ilyen rosszul a német gazdaság

Nehéz idők várhatók a magyar gazdaság exportvezérelt részében, ugyanis tovább romlottak a német gazdasági kilátások. Az IHS Markit márciusi jelentésében a német és a francia átfogó beszerzési menedzsment index (BMI) is elmaradt a várttól, főleg a feldolgozóipar gyenge eredményei miatt.

A német feldolgozóipari BMI 44,7 ponton áll, ami több mint hatéves mélypontot jelent (és jócskán elmarad a piac növekedését a csökkenésétől elválasztó 50,0-s határtól.) Ugyanebben a mutatóban a franciáknál 48,8 pontot mértek, ez – a tavaly decemberi adatoktól eltekintve – 2016 óta nem állt ilyen alacsonyan. Az IHS elemzői szerint a német ipar visszaesése a Brexit bizonytalanságával, az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatok nehézségeivel és az autógyártó szektor lassulásával magyarázhatóak.

Az eurózóna számai is ehhez hasonlóan alakultak, és bár az átfogó BMI továbbra is 50 pont felett áll, tovább csökkent a februári 51,9-hez képest, 51,3-ra. A majdnem hatéves mélyponton lévő feldolgozóipari index a közel stagnáló 49,4-ről majdnem két pontot esett, 47,7-re. A fejleményeket az új megrendelések hónapok óta tartó csökkenésével magyarázták a közgazdászok, de jelezték, hogy a szolgáltatóipar számai továbbra is erősek, a növekedés lassulásának ellenére is.

Az eurózóna adataiból az következik az elemzés szerint, hogy a második negyedévben még gyengébb lehet a növekedés, illetve aggodalomra adhat okot, hogy egyre több cég fogja vissza munkaerő-felvételi terveit, és várhatóan a befektetéseit is újragondolja. Az IHS Markit szerint emiatt az is megkérdőjelezhető, hogy 2019-ben tud-e több mint 1 százalékot nőni a gazdaság az eurózónában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar fogyasztók padlógázt adtak a gazdaságnakMég jobban elröppent a magyar GDP-növekedés a némettől és a hazai termelékenységtől. Nem valószínű, hogy a rekord növekedési ütem sokáig tartható lenne.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat beszerzési menedzser index euróválság export német gazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 3. 10:11 Adat

Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben. Főleg a csalások és a lopások száma ugrott meg a közelmúltban.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.