Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. február 8. 15:56 Adat

Húsz éve vergődik az olasz gazdaság, és még egy darabig nem is áll talpra

Rontott az olasz gazdaság teljesítményével kapcsolatos várakozásain az Európai Bizottság a legfrissebb gazdasági előrejelzésében. A legújabb prognózis szerint idén az olasz GDP lényegében stagnálni fog (0,2 százalékos többletet jósolnak az elemzők az előző évhez képest), miközben az összes többi uniós tagállamban a bruttó hazai termék növekedésére számít a bizottság. Ehhez képest a 2018 őszén megfogalmazott várakozások még 1,2 százalékos GDP-emelkedést vetítettek előre, igaz, ez a jóslat is a legpesszimistábbnak számított az unióban.

 

Az előrejelzések szerint tehát még egy darabig nem fog érdemben bővülni az olasz GDP, a bizottság 2020-ban is csak 0,8 százalékos növekedéssel számol az országban. Az olaszoknak azonban volt idejük hozzászokni a stagnáló, sőt, bizonyos tekintetben romló gazdasági körülményekhez. Amióta ugyanis 1999-ben bevezették az eurót, tulajdonképpen nem tud előremozdulni a dél-európai ország – jól látszik ez az alábbi ábrán, ami szerint az egy főre jutó GDP a tavalyi évben alig haladta meg az 1999-es szintet.

 


A Bloomberg összeállítása szerint élénk vita zajlik Olaszországban arról, hogy vajon jól vagy rosszul jártak-e az euró bevezetésével. Mindenesetre az országban a hagyományosan jelentős feldolgozóipar versenyképessége – különösen a kisebb cégeket nézve – jócskán visszaesett a közös valutára való áttérés után, mivel többé a líra leértékelésével nem lehetett az exportpiaci pozíciókat központilag javítani.

Ezt valamelyest ellensúlyozhatta volna, hogy egyúttal az olasz állam számára kedvezőbbé váltak a hitelezési körülmények, miután a monetáris politika feletti felelősséget átvette az Európai Központi Bank, ami növelte a befektetők bizalmát. Az olasz kormányok azonban nem tudták kihasználni az alacsonyabb kamatok által teremtett nagyobb mozgásteret az államadósság csökkentésére. A vállalati szféra pedig – bár valamelyest tudott profitálni az olcsóbbá vált hitelekből – a termelékenységén nem tudott javítani, ami az egyik, ha nem a legnagyobb probléma.

 

Persze nem csak negatív tendenciák jellemzik az olasz gazdaság elmúlt húsz évét. Az ország előre tudott lépni a versenyképességi rangsorokban, csökkent a bedőléssel fenyegetett banki hitelek állománya, nőtt az exporttevékenység, és 2013 óta több millió új munkahely létesült. Az olasz kormány politikai csatái a tagállamokkal és az uniós szervezetekkel azonban komoly veszélyt jelentenek ezekre eredményekre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég mindig nem világos, hogy az EU vagy Olaszország rántja el előbb a kormányt2400 milliárd eurónyi adósság reszketve várja, hogy valaki engedjen végre az Európai Bizottság és Olaszország vitájában.

A kedvezőtlen olasz helyzet gyökerei nem mellesleg messze visszanyúlnak az euró bevezetése előtti időszakra: a rugalmatlan munkaerőpiac, a túl nagyra nőtt közszféra, a széles körű korrupció, a szűkös oktatási költségvetés és a kis cégek túlsúlyával jellemezhető vállalati szféra mind tipikus olaszországi problémák voltak már jóval a kétezres évek előtt is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat európai bizottság gdp GDP-növekedés Olaszország Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 8. 11:48 Adat

A KSH inflációs boszorkányhonyhájába is belátást engedhet az árrésstop

Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 13:04 Adat

Eleve fogyatkozó magyar állatállományt kezdett el tizedelni a járvány

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó hazai szarvasmarha-, sertés- és juhállományt a ragadós száj- és körömfájás.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.