Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. november 6. 12:26 Tech

A bitcoin-bányászat több mint kétszer annyi energiát fogyaszt, mint az aranyé

Egy dollárnyi bitcoin bányászatához több mint a dupla annyi energiára van szükség, mint amennyi ugyanekkora értékű réz, arany vagy platina bányászatához szükséges – írja a Guardian.

Egy dollár értékű bitcoin bányászásához kis híján 5 kilowattóra energiára van szükség, miközben a réz, az arany és a platina bányászatához csak 1-2 kilowatt kell dolláronként, állapították meg az ohiói Oak Ridge Institute kutatói a Nature Sustainability folyóiratban publikált cikkükben.

Ám nemcsak a bitcoin, hanem a többi kriptovaluta is relatíve energiaigényes. Egy dollárnyi ethereum például 2 kilowatt, a monero bányászata pedig közel 4 kilowatt energiát fogyaszt dolláronként. Ám a vizsgált kriptopénzek még mindig sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, mint az alumínium előállításának első lépését jelentő bauxitbányászat, amely esetében egy dollár értékű érc bányászatához 34 kilowatt energiára van szükség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA bitcoin őrület már annyi áramot fogyaszt, amennyit Magyarország megtermelA kriptopénz bányászatához felhasznált elektromos áram mennyisége egy évben majdnem 30 terawattóra, és egyre növekszik.

Bányászatnak hívják a folyamatot, ami által a blokkláncok (angolul blockchain) – amelyek a kriptovaluták alapját is adják – szabályozva és hitelesítve vannak. A bitcoin esetében például maguk a bányászok állnak a valuta mögött, és nem egy központi szerv hagyja jóvá a tranzakciókat.

Ezek a bányászok egy olyan versenybe lépnek be, ahol – az eljárás kritikusai szerint – a lehető legtöbb energiát kell elpazarolni, hogy értelmetlen számításokat végezzenek a másodperc töredékrésze alatt. A legszerencsésebb versenyző egyrészt nagyjából 80 ezer dollárnyi értékű bitcoinban részesül, másrészt jogot kap az elmúlt 10 percben végrehajtott tranzakciók hitelesítésére.

A jutalom ugyan virtuális, az energiaköltsége nagyon is valóságos. Már korábban is próbálták megmérni, hogy mennyi elektromos energiát használ a bitcoinhálózat fenntartása, ami a legnagyobb létező blokklánc. Egy 2017. novemberi becslés szerint a teljes bitcoinhálózat energiafogyasztása egyenlő Írországéval, míg egy másik szerint a széndioxid-kibocsátása évente annyi, mint egymillió tengerentúli repülőjáratnak.

A mostani tanulmány az első, amely a dollárérték alapján vizsgálja a kriptopénzek energiafogyasztását. A kutatók a 2016. január 1. és 2018. június 30. közötti időszakot vizsgálták és mediánokkal számoltak. A földrajzi különbségeket is megpróbálták számba venni, például azt, hogy a Kínában bányászott kriptovaluták négyszer annyi szén-dioxidot termelnek, mint a Kanadában bányászottak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért nem fogunk forint helyett bitcoinnal fizetni?Pénz a bitcoin, vagy valami más? Biztonságban vannak az értékeink, ha ebben tároljuk? Érdemes még beszállni a buliba?

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech bányászat kriptodeviza kriptopénz kriptovaluta Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.