Pár éve még elképzelhetetlennek tűnt, hogy készpénz nélkül, csupán egy érintéssel fizessünk a boltban. Ma már a legtöbb bankkártya alkalmas erre, és okostelefonnal is ki lehet egyenlíteni a számlát.
Sőt, nemcsak az üzletekben, hanem a webáruházakban is bátran hagyatkozhatunk a mobiltelefonunkra mint „pénztárcára”. Sorra jönnek a technikai újítások, egyre gyorsuló ütemű a fejlődés.
Az OTP Bank Magyarország legnagyobb hitelintézeteként méltán számít nagyvállalatnak, de ez nem jelenti azt, hogy egy pillanatra is hátradőlnének. Tisztában vannak vele, hogy jó ötletek házon belül és kívül egyaránt születhetnek, és aktívan keresik is őket. Az OTP tavaly egy külön szervezeti egységet is létrehozott ennek jegyében.
Az innovációs főosztály az OTP LAB nevet kapta. Az a feladata, hogy a bankon belüli innovációt felkarolja, illetve startupokkal való együttműködések keretében a külső ötleteket is felkutassa, tesztelje, egyfajta előszűrőként működve.
Az OTP idén tavasszal zárta sikerrel az első úgynevezett akcelerátor programját. Ez azt jelenti, hogy a bank egy több hónapos program keretében az újító technológiát fejlesztő startupokkal közösen igyekszik piacképes és gazdaságilag is életképes termékeket és szolgáltatásokat alkotni.
A programra több mint kétszáz startup cég jelentkezett. A kiválasztási folyamatot követően végül nyolc vállalattal kezdte meg a bank a közös munkát. Két ígéretes projektből hosszú távú együttműködés is született a program eredményeképpen.
A résztvevő startupok között volt az AdviceRobo, amely egy viselkedés alapú, mesterséges intelligenciával működő adósminősítési rendszert fejleszt. A program azokról az ügyfelekről is megmondja, mennyire lehetnek jó adósok, akiknél a hagyományos banki minősítés nem működik.
Ilyenek például az egyéni vállalkozók, kisvállalkozók vagy első munkahellyel rendelkezők. Az eddigi eredmények szerint azoknál az ügyfeleknél, akik ezt végigcsinálták, 50 százalékkal nőtt az elfogadott hitelkérelmek aránya, és 20 százalékkal csökkentek a kockázatok.
Egy másik, a Keystroke DNA a jelszó alapú azonosítást cserélné le egy gépelés alapú biometrikus azonosítási megoldással. A szoftver úgy működik, hogy megismeri az ügyfél gépelési technikáját. Megfigyeli azt, hogy milyen gyorsan, milyen ritmusban gépeli be a számlatulajdonos a kódját, különbséget téve a számítógépen, mobilon és tableten beütött betű- és számsorokra.
A szoftver ez alapján akár már nyolc karakter beírásából meg tudja állapítani, hogy valóban az ügyfél ül-e a számítógép előtt.
Az OTP most októberben indította el a program második hullámát. Az OTP Startup Programra november 30-ig jelentkezhetnek az érdeklődök, itthonról és külföldről, a kezdeményezés honlapján.
A bank olyan hazai és külföldi érettebb startupok jelentkezését várja, amelyek már működő termékkel rendelkeznek, illetve növekedési szakaszban vannak. A kiválasztott cégek a három hónapos program során kísérleti projektek keretében tesztelhetik termékeiket, szolgáltatásaikat. Ebből kiderülhet, hogy a termék mennyire illeszkedik a banki környezethez, illetve mennyire piacképes.
Pályázni 5+1 kategóriában lehet:
A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.
Fizetett hirdetés
Fontos